Átrezeg szó jelentése

Az „átrezeg” szó egyre gyakrabban bukkan fel a mindennapi beszélgetésekben, de sokan nem tudják pontosan, mit jelent. A cikkünkben áttekintjük ennek a szónak a jelentését és eredetét, valamint bemutatjuk, hogy milyen helyzetekben használják leggyakrabban. Ha kíváncsi vagy, hogy pontosan mit jelent az „átrezeg” kifejezés, akkor olvass tovább!.

Lexikológia

Az átrezeg kifejezés a zenei világban használt fogalom, és azt jelenti, hogy egy hangszert hirtelen erősen megpendítve az általa keltett rezgés átterjed a környező tárgyakra is. Ez a jelenség egyfajta fokozott hanghatást eredményez, melynek köszönhetően a hang erősebbnek, intenzívebbnek és élesebbnek hat. Az átrezeg azonban nem csak a hangszerekkel kapcsolatos jelenség, hanem például az épületekben is előfordulhat, amikor az épület szerkezete rezonál egy külső hatásra, például egy nagyobb jármű áthaladásakor. Az átrezeg tehát egy fontos jelenség, amelyet a zenei világban használnak ki a hatásosabb és érzékletesebb zenei élmény érdekében.

Etimológia

Az „átrezeg” szó eredete meglehetősen érdekes. A szóösszetétel az „át-” előtagból és a „rezeg” igéből áll össze. A „rezeg” szó jelentése az, hogy valami vibrál vagy remeg, például egy húr, amikor megszólaltatják. Az „át-” előtag pedig azt jelenti, hogy valami átmegy valamin vagy valahová.

A „rezeg” igének a szóösszetételben való használata azt jelenti, hogy valami olyan erővel vagy intenzitással rezeg, amely átmegy valamin vagy valahová. Például, ha valaki nagyon ideges vagy izgatott, akkor azt mondhatjuk, hogy az idegessége átrezeg az egész testén.

A szó eredete nem teljesen tisztázott, de valószínűleg az angol „vibrate” szóból származik, amelynek hasonló jelentése van. A magyar nyelvben az „átrezeg” szó használata főként a zenei szókincsben jellemző, de az utóbbi években egyre gyakrabban használják az általános nyelvhasználatban is.

Jelentés különböző szótárakban

Az „átrezeg” szó jelentése különböző szótárakban kissé eltérő lehet. Általában azonban arról van szó, hogy valami vagy valaki átmozdul, áthalad, átjut valamin vagy valamin keresztül. A szó gyakran kapcsolódik az áthangolódás, az átállítás, az átállítás vagy az átállítás fogalmához is.

A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint az „átrezeg” kifejezés azt jelenti, hogy „valaki vagy valami átmozdul, áthalad valamin vagy valamin keresztül”. A szókapcsolat a mozgásra, a változásra, az átmenetre utal.

A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szerint az „átrezeg” kifejezés azt jelenti, hogy „valaki vagy valami áthalad, átjut valamin vagy valamin keresztül”. A szótár szerint a szókapcsolat a rezgés, a mozgás, a változás és az átmenet fogalmához kapcsolódik.

Azonban más szótárakban is találhatóak eltérő definíciók. Például a Magyar Szókincstár szerint az „átrezeg” kifejezés azt jelenti, hogy „valaki vagy valami átáll, áthangolódik, átállít valamin vagy valamin keresztül”. Ez a definíció elsősorban a hangszerek, az elektronikus eszközök, a gépek és a járművek működésére utal.

Összességében tehát az „átrezeg” szó jelentése különböző szótárakban változó lehet, de általában az áthangolódás, az átállítás, az átjutás, az áthaladás és az átmozdulás fogalmához kapcsolódik.

Asszociációk

alkohol, részegség, rosszullét, fejfájás, émelygés, káros hatások, bódultság, eszméletvesztés, italozás, szeszesital, kocsma, buli, éjszaka, életveszély, veszélyes viselkedés.

Szinonimák

  1. részeg.
  2. berúgott.
  3. ittas.
  4. mámoros.
  5. részeges.
  6. becsípett.
  7. alkoholos.
  8. részegeskedő.
  9. csípős.
  10. csípős ital hatása alatt álló.

Példamondatok

  1. Az éjszaka vége felé már teljesen átrezegtem magam.
  2. A buliban túlzásba vittem az ivást, és átrezegve kerültem haza.
  3. Az alkohol hatása alatt átrezegve mondta el a titkát.
  4. Nem szoktam átrezegni, de az este olyan jól sikerült, hogy nem vettem észre, mennyit ittam.
  5. Az átrezegés után másnap reggel nagyon rosszul éreztem magam.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: