Bőbeszédű szó jelentése

A bőbeszédű kifejezés mindenki számára ismerős lehet, ám kevesen tudják pontosan, mit is jelent valójában. A cikkben megpróbáljuk tisztázni a fogalmat, és bemutatni, hogyan használhatjuk a mindennapi életben. A bőbeszédű szó jelentése sokszor összetéveszthető a hasonló kifejezésekkel, ezért érdemes alaposabban megvizsgálni a témát.

Lexikológia

A bőbeszédű szó jelentése az, hogy valaki hosszasan és részletesen beszél valamiről. Általában az ilyen emberek hajlamosak arra, hogy sok szót használjanak, és nehezen foglalják össze a mondanivalójukat. A bőbeszédűség azonban nem mindig negatív tulajdonság, hiszen bizonyos helyzetekben fontos lehet, hogy valaki részletesen és alaposan tájékoztasson másokat valamiről. Azonban, ha valaki állandóan bőbeszédű, és nem tudja időben befejezni a mondanivalóját, az már zavaró lehet mások számára. Fontos, hogy a kommunikáció során mindenki figyelembe vegye a másik fél igényeit és lehetőségeit, és szükség esetén röviden és tömören fogalmazzon.

Etimológia

A „bőbeszédű” szó eredete a latin „loquax” szóból ered, ami beszédes vagy fecsegő jelentéssel bír. A középkori latin nyelvben a „loquax” szó az állandóan beszélő emberekre utalt, akiknek nem voltak határai a beszéd szempontjából. A magyar nyelvben a „bőbeszédű” jelző hasonló értelemben használatos, hogy valakit leírjon, aki hosszasan beszél, és nem tudja röviden összefoglalni a gondolatait. A bőbeszédű emberek gyakran elterelik a figyelmet a témáról és nehéz követni a beszédüket. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor a bőbeszédűség előnyös lehet, például a közönség előtt tartott beszédek esetében, ahol fontos, hogy az előadó elég időt szánjon a témára és részletesen kifejtse a gondolatait.

Jelentés különböző szótárakban

A bőbeszédű szó jelentése a különböző szótárakban egyaránt hasonló. Általában azt jelenti, hogy valaki vagy valami nagyon sokat beszél, hosszasan magyarázkodik, és nem tud röviden, tömören fogalmazni. A bőbeszédűség általában negatív jelzőként szerepel, mert az emberek általában nem szeretik, ha valaki túl sokat beszél, és nem jutnak szóhoz. A szótárakban azonban az is szerepel, hogy a bőbeszédűség néha pozitív tulajdonság is lehet, például ha valaki nagyon jó beszélő, és képes érthetően, szórakoztatóan előadni egy témát. Összességében a bőbeszédű szó jelentése egyértelműen a hosszú, szószátyár beszédre utal, amelynek lehet pozitív vagy negatív értékelése is.

Asszociációk

  1. Beszéd.
  2. Szókincs.
  3. Kommunikáció.
  4. Elokvencia.
  5. Beszédes.
  6. Szószátyár.
  7. Beszédhibák.
  8. Beszédfordulatok.
  9. Szónoklat.
  10. Szóbeli kommunikáció.

Szinonimák

  1. Sokat beszélő.
  2. Szószátyár.
  3. Beszédes.
  4. Eloqvens.
  5. Rhetorikus.
  6. Verbális.
  7. Kommunikatív.
  8. Eloquens.
  9. Szónoklatos.
  10. Nyelvészeti.

Példamondatok

  1. Az új kolléga nagyon bőbeszédű, mindenről van véleménye.
  2. Az előadó nagyon bőbeszédű volt, alig bírtuk követni az előadását.
  3. Az anyukám mindig bőbeszédű, amikor aggódik valami miatt.
  4. A politikusoknak általában bőbeszédűnek kell lenniük, hogy meggyőzzék az embereket.
  5. A barátom nagyon bőbeszédű, mindig hosszan meséli el a történeteit.
  6. Az ügyvédünk bőbeszédű volt a tárgyaláson, de végül sikerült elérnie a célját.
  7. A tanárunk nagyon bőbeszédű, de mindig érdekes dolgokról beszél.
  8. Az újságíró bőbeszédű interjút készített a hírességgel.
  9. A vendéglátó nagyon bőbeszédű volt, és folyamatosan ajánlgatta az ételeket.
  10. Az anyósom nagyon bőbeszédű, és mindig sokat beszél a családi eseményeken.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: