Cserdít szó jelentése

A „cserdít” szó egy olyan kifejezés, amelyet leginkább a vidéki területeken használnak. A jelentése viszont nem mindig egyértelmű, és sokak számára ismeretlen lehet. Ez a cikk arra vállalkozik, hogy bemutassa a „cserdít” szó jelentését, és megmagyarázza, hogy milyen helyzetekben használják a magyar nyelvben.

Lexikológia

A cserdít szó egy régi, kevéssé használt kifejezés, amelyet főként az állattartással foglalkozók használnak. A cserdít a legelőn legelésző állatok mozgatását jelenti, amelynek célja a legelő ésszerű kihasználása és az állatok megfelelő táplálása. A cserdít során az állatokat egy adott területen belül tartják, és úgy mozgatják őket, hogy a legelő minden részéhez hozzáférjenek. A cserdítet általában pásztorkutya segíti, amely a nyájat irányítja és felügyeli. A cserdít szó eredete a magyar nyelvben ismeretlen, de a hasonló tevékenységet végző szavakat más nyelvekben is használják, például a francia „pâturage” vagy az angol „grazing”. Bár a cserdít ma már kevésbé elterjedt, az állattartás hagyományos módja, amelyet érdemes megőrizni és ápolni.

Etimológia

A „cserdít” szó eredete a magyar nyelv régmúltjába nyúlik vissza. A szó jelentése eredetileg az volt, hogy az erdőben dolgozók a fákat aprították és darabolták fel, hogy elvigyék őket az erdőből. A szó azonban később átvitt értelemben is használatos lett, és az erdőben való munkát általában a „cserdítés” kifejezéssel illették.

A szó eredete a „cser” szóból ered, ami magyarul „erdő” vagy „erdőség” jelent. A „cserdítés” szó tehát az erdőben való munkát jelölte, amely magában foglalta a fák aprítását, darabolását és azok elszállítását.

A „cserdít” szó a mai napig használatos a magyar nyelvben, bár már nem csak az erdőben való munkára utal. A szó átvitt értelemben is használatos, és jelentése általában az, hogy valaki valamit rendbe tesz, vagy javít rajta.

Összességében elmondható, hogy a „cserdít” szó eredete a magyar nyelv történetébe nyúlik vissza, és eredetileg az erdőben való munkát jelölte. A szó azonban később átvitt értelemben is használatos lett, és ma már széles körben használjuk a mindennapi nyelvünkben.

Jelentés különböző szótárakban

A „cserdít” szó jelentése a különböző szótárakban eltérő lehet. Általánosságban elmondható, hogy a cserdítés egy olyan mezőgazdasági tevékenység, amely során az erdőt vagy az erdős területet kivágják, majd azt szántófölddé alakítják. A cserdítés során a fák és a cserjék eltávolítása után a talajt megművelik, majd a területet bevetik.

A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a cserdítés olyan erdőirtás, amelynek során az erdőt szántófölddé alakítják át. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szerint a cserdítés egy olyan mezőgazdasági művelési forma, amelynek során az erdőt kivágják, majd a területet szántófölddé alakítják.

A kifejezés használata a mai korban már nem olyan elterjedt, mint korábban volt. Ennek oka, hogy az erdők védelme és fenntartható használata egyre fontosabbá válik, így a cserdítés helyett inkább az erdőtelepítés és az erdőgazdálkodás kerül előtérbe.

Asszociációk

  • harag.
  • düh.
  • bosszúság.
  • lázadás.
  • tiltakozás.
  • elégedetlenség.
  • felháborodás.
  • forrongás.
  • feszültség.
  • konfliktus.

Szinonimák

dühít, felbőszít, bosszant, idegesít, provokál, irritál, frusztrál, mérgesít, haragít, gerjeszt, kiverte a biztosítékot, felhergel.

Példamondatok

  1. Az időjárás cserdítő hatása miatt a mezőgazdasági termelés csökkent az elmúlt években.
  2. A politikusok közötti vita olyan szintre cserdült, hogy már nem lehet konstruktív megoldást találni a problémára.
  3. Az élelmiszeriparban az árak cserdítő módon változnak, ami nehéz helyzetbe hozza a fogyasztókat.
  4. A családi veszekedés olyan mértékben cserdült, hogy az egész család szétszakadt.
  5. Az életben mindig vannak olyan helyzetek, amikor a dolgok cserdítő módon alakulnak, és nehéz megtalálni a megfelelő megoldást.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: