Cseresznyepálinka szó jelentése

A cseresznyepálinka az egyik legnépszerűbb pálinkafajta Magyarországon. A cikkünkben a cseresznyepálinka szó jelentését vesszük górcső alá, és bemutatjuk, hogy milyen folyamatokon megy keresztül a cseresznye, mielőtt a pálinka formájában az asztalunkra kerül. Emellett megosztunk néhány érdekességet a cseresznyepálinka történetéről és annak népszerűségéről is. Ha te is szereted a cseresznyepálinkát, vagy csak kíváncsi vagy a témára, akkor olvasd el cikkünket!.

Lexikológia

A cseresznyepálinka egy igazi magyar különlegesség, amelyet sokan csak a nyári időszakban élveznek igazán. De vajon mit jelent a szó cseresznyepálinka? A cseresznye az egyik legnépszerűbb gyümölcsünk, amelyet a magyar konyha számtalan édességében, likőrjében és természetesen pálinkájában is felhasznál. A cseresznyepálinka készítése során friss, érett cseresznyéből készül az ital, amelyet általában az év elején, a cseresznyeszezon kezdetén gyártanak.

A szó eredete a cseresznye és a pálinka összetételéből adódik. A cseresznyepálinka szó szerint azt jelenti, hogy a pálinka cseresznyéből készült. A cseresznyepálinka különlegessége, hogy az érett cseresznye zamata és illata igazi ínyencségnek számít. Az ital készítése során a cseresznye magját is felhasználják, amelynek olajos íze tovább gazdagítja az ital ízvilágát.

A cseresznyepálinka készítése azonban nem egyszerű feladat. A friss cseresznyét alaposan meg kell mosni, majd eltávolítani a szárát és a magját. Ezután a cseresznyét összetörjük, majd a léből és a gyümölcsből készített masszát felfőzzük. Az így kapott pálinkát többször is át kell szűrni, majd hosszabb ideig érlelni kell, hogy az ízek és az illatok tökéletesen összeérjenek.

Összességében a cseresznyepálinka egy igazi magyar különlegesség, amelyet érdemes kipróbálni. A szó jelentése egyszerűen azt takarja, hogy a pálinka cseresznyéből készült, de az ízélmény és az illat, amit az ital nyújt, igazi élményt jelent minden pálinka kedvelő számára.

Etimológia

A cseresznyepálinka az egyik legnépszerűbb pálinkafajta Magyarországon. Azonban kevesen tudják, hogy a szó eredete milyen érdekes és évszázadokra nyúlik vissza.

A cseresznyepálinka szó első része, a cseresznye, a latin cerasus szóból származik, ami egy mediterrán fafajtát jelentett, amelynek termése a cseresznye volt. A középkorban a cseresznye nagyon népszerű gyümölcs volt Európában, és a kereskedők elkezdték szállítani a keleti országokból is.

A pálinka szó eredete is érdekes. A szó eredete a német Pfeffer, vagyis bors szóból származik, mert a korai pálinkákhoz gyakran borsot adtak, hogy javítsák az ízét és az illatát.

A cseresznyepálinka szó eredete tehát összekapcsolódik a középkori kereskedelemben használt cseresznyével és a korai pálinkákban használt borsral. A szó jelentése azonban az évszázadok során változott, és ma már az egyik legkedveltebb pálinkafajta Magyarországon.

Jelentés különböző szótárakban

A cseresznyepálinka szó egyértelműen összetett szó, amely a cseresznye és a pálinka szavakból áll. A két szó összetételének jelentése pedig a cseresznye alapanyagból készült, erjesztett és desztillált ital. Azonban a szó jelentése eltérő lehet a különböző szótárakban.

A magyar nyelvű szótárakban a cseresznyepálinka szó jelentése általában a cseresznye gyümölcséből készült, 40-50%-os alkoholtartalmú ital. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a cseresznyepálinka az erjedt és desztillált cseresznyeléből készült párlat, amelynek íze és illata jellegzetes a cseresznyére.

Azonban a nemzetközi szótárakban a cseresznyepálinka szó jelentése eltérő lehet. Például az angol nyelvű Oxford Dictionary szerint a cseresznyepálinka szó jelentése a cherry brandy, vagyis a cseresznyés brandy. A francia nyelvű szótárakban pedig a kirsch szó használatos, amely szintén a cseresznyepálinkát jelenti.

Összességében elmondható, hogy a cseresznyepálinka szó jelentése a cseresznye alapanyagból készült, erjesztett és desztillált ital, amelynek íze és illata jellegzetes a cseresznyére. Azonban a szó jelentése eltérő lehet a különböző nyelvű szótárakban.

Asszociációk

  1. Magyarország.
  2. Gyümölcsös ízvilág.
  3. Édes, zamatos íz.
  4. Alkoholos ital.
  5. Társaság, buli, barátok.
  6. Étkezés utáni desszertital.
  7. Kertben termő cseresznyefák.
  8. Házi készítésű pálinka.
  9. Kultúrális érték.
  10. Téli időszak, forró italok.

Szinonimák

  • cseresznye pálinka.
  • meggy pálinka.
  • meggyes pálinka.
  • gyümölcs pálinka.
  • gyümölcspálinka.
  • gyümölcsös pálinka.
  • gyümölcsösített pálinka.
  • gyümölcsaromás pálinka.
  • gyümölcsízesített pálinka.
  • gyümölcsillatú pálinka.
  • gyümölcsözött pálinka.
  • gyümölcsözés után készült pálinka.
  • gyümölcslé pálinka.
  • gyümölcslevekből készült pálinka.
  • gyümölcsből készült pálinka.

Példamondatok

  1. A cseresznyepálinka az egyik legnépszerűbb magyar gyümölcsből készült ital.
  2. A nagymamám mindig saját készítésű cseresznyepálinkát kínált a vendégeknek.
  3. Egy jó minőségű cseresznyepálinka igazi különlegesség lehet az ünnepi asztalon.
  4. Az érett cseresznyéből készült pálinka kellemesen édes és gyümölcsös ízvilággal rendelkezik.
  5. A cseresznyepálinka fogyasztása mértékkel javasolt, mivel erős alkoholtartalma van.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: