A „csörtet” szó egyre gyakrabban hallható az utóbbi időben, de sokan nem tudják, hogy pontosan mit jelent. Ez a cikk arra vállalkozik, hogy tisztázza a szó jelentését és eredetét, valamint bemutatja, hogyan használják a mindennapi beszédben.
Lexikológia
A csörtet szó egy régies kifejezés, amely a veszekedés, dulakodás, vita jelentését hordozza magában. A szó használata napjainkban már nem túl elterjedt, inkább csak a régi idők emlékezetében él tovább. A csörtet szó valószínűleg a csörömpölő, zajos összecsapásokról kapta a nevét, amelyek a vita hevében keletkeztek. A szó használata jellemzően inkább a vidéki, falusi környezetben volt elterjedt, ahol a hétköznapi beszédben gyakran előfordult. A csörtet szó ma már inkább csak a régi idők emlékét idézi, de azért még mindig van néhány ember, aki használja ezt a szót, és számukra még mindig értelmes és hasznos kifejezés.
Etimológia
A „csörtet” szó eredete nem teljesen tisztázott, de több elmélet is létezik róla. Egyesek szerint a szó a „csörömpöl” és a „rezzen” szavak összevonásából jött létre, míg mások szerint a „csörtető” népi hangszertől kapta a nevét.
A „csörtető” egy hagyományos magyar népi hangszert jelent, amelyet a paraszti társadalom használt a zenéléshez és a táncoláshoz. A hangszer egy fából készült rúdból és egy darabka fémlemezből áll, amelyet a rúdra csatolnak. A játékos a fémlemezt a rúd oldalához ütögeti, így keletkezik a jellegzetes csörömpölő hang.
A „csörtet” szó azonban a hangszertől függetlenül is használatos volt a magyar nyelvben, és ma már inkább a veszekedés, vita jelentésében használjuk. A szó eredete tehát még mindig rejtélyes, de az biztos, hogy a magyar nyelv színes és gazdag kifejezéseinek egyike.
Jelentés különböző szótárakban
A csörtet szó egy régies kifejezés, amelynek jelentése a különböző szótárakban változó lehet. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint csörtet azt jelenti, hogy „valami zajosan, durván, erőszakosan ütközik valami más tárggyal”. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szerint pedig csörtet a „zörgés, csattanás, zaj” szinonimája.
A szó eredete is érdekes lehet. A Magyar Etimológiai Nagyszótár szerint a csörtet szó a közép-magyar korban jelent meg, és a csörget, csattog, zörög szavakból származik. A szó alapját a csörgetés, csattogás, zörgés hangja adja, így a csörtet szó használata általában zajos, durva ütközésre utal.
Bár a csörtet szó használata ma már nem annyira elterjedt, azért még mindig előfordulhat például egy autóütközés vagy baleset esetén. A szó használata azonban inkább a régi időkre emlékeztet, és inkább csak a történelmi vagy irodalmi szövegekben fordul elő.
Asszociációk
- haj.
- fésülködés.
- frizura.
- szőke haj.
- göndör haj.
- női haj.
- kozmetika.
- szépségápolás.
- fodrász.
- hajformázás.
- hajszárító.
- hajlakk.
- hajgumi.
- hajcsavaró.
- hajkefe.
Szinonimák
dörzsöl, vakar, karmol, vakarózik, dörzsölődik, vakaródnak, vakarózás, vakaródás, karmolás, karmolódás, dörzsölődés, csiklandoz, csiklandozás, csiklandózik.
Példamondatok
- A szél csörtette az ablakot egész éjjel.
- Az öreg faágak csörtettek, amikor a szélvihar dühöngött.
- A kődarabok csörtettek egymáshoz, amikor a földrengés rázta a földet.
- A fogkefe csörtetése hallatszott az fürdőszobából.
- A hajkefével csörtette végig a haját, hogy eltávolítsa a csomókat.