Dzsem szó jelentése

A dzsem szó egy gyakran használt kifejezés az élelmiszeriparban, különösen a lekvárok és gyümölcsízű édességek körében. A szó eredete a francia „confiture” szóból származik, ami lekvárt jelent. A dzsem jellemzően gyümölcsből készül, és tartósítószerekkel, cukorral és citromsavval ízesítik. A cikkben bemutatjuk a dzsem jelentését, történetét és felhasználási módjait.

Lexikológia

A dzsem az egyik legnépszerűbb és legelterjedtebb tartósító módszer az élelmiszeriparban. Általában gyümölcsökből készül, amelyeket cukorral és pektinnel kevernek össze. Az így elkészült dzsem tartósítószer nélkül is hosszú ideig eláll, és nagyon finom ízű.

A dzsem készítése viszonylag egyszerű. Először a gyümölcsöket megmossák, megtisztítják és felaprítják. Ezután hozzáadják a cukrot és a pektint, majd az egészet felforralják. A forrás során a gyümölcsökben található pektin és a cukor összekapcsolódik, és vastagabb, zselészerű állagot eredményez.

A dzsemnek sokféle íze lehet, attól függően, hogy milyen gyümölcsből készül. A legnépszerűbb ízek közé tartozik az eper, a málna, a szeder és a barack. A dzsemet általában kenyérre vagy pirítósra kenve fogyasztják, de sokan használják sütemények és desszertek díszítésére is.

Bár a dzsem tartósítószer nélkül is eláll, javasolt hűtőszekrényben tárolni, hogy még tovább megőrizze az ízét és állagát. A dzsem készítése otthon is egyszerű és nagyon gazdaságos, így érdemes kipróbálni!.

Etimológia

A „dzsem” szó eredete igencsak érdekes és több szempontból is érdeklődésre tarthat számot. A szó angol eredetű, a „jam” szóból származik, amit az angolok a lekvárnak neveznek. Azonban a szó eredetének nyomai egészen az ókorba vezethetők vissza.

Az ókori rómaiak már ismerték a lekvárt, amit „iambicum” néven emlegettek. Ez a szó a görög „iambosz” szóból ered, ami eredetileg egy versformát jelölt, de később a gyümölcslekvárt is így nevezték. A rómaiak átvették ezt a szót, és a „jambum” néven használták.

A középkorban a lekvárt „konfitűr”-nek nevezték, ami a francia „confiture” szóból származik. A szó eredetileg a latin „conficere” (elkészíteni) szóból ered, és a középkori francia konyhában jelentette a cukorral és gyümölccsel készült édességeket.

A „dzsem” szó az angol nyelvben a 18. században jelent meg először, és azóta is használatos. Az angolok számára a lekvár készítése és fogyasztása hosszú hagyományokkal rendelkezik, és a „dzsem” szó ma már szinte egyenlő a lekvárral.

Összességében elmondható, hogy a „dzsem” szó eredete sokszínű és érdekes történetet mesél el az ételek és a nyelvek világából. A szó különböző nyelveken való változatai és eredetei is mutatják, hogy milyen sokszínű és gazdag lehet az emberi kultúra és a gasztronómia világa.

Jelentés különböző szótárakban

A dzsem szó egyre gyakrabban fordul elő az élelmiszeriparban, és az emberek mindennapi beszédében is. Azonban a szó eredete és jelentése nem mindig tiszta mindenki számára. A különböző szótárakban eltérő meghatározások találhatóak, ami még inkább bonyolítja a dolgot.

Egyes szótárak szerint a dzsem a gyümölcsök főzetéből készült, sűrű állagú, édes vagy savanykás ízű lekvárszerű étel. Más források szerint a dzsem egy olyan élelmiszer, amelyet gyümölcsből, cukorból és zselésítő anyagból készítenek. Az íz és állag változatos lehet, attól függően, hogy milyen gyümölcsöket használnak fel hozzá.

A dzsem szó eredete is érdekes. A szó a francia confiture (lekvár) szóból származik, amelynek eredete a latin confectio (főzés, készítés) szóra vezethető vissza. A dzsem szó használata azonban nem korlátozódik csak a lekvárokra, hanem általánosan használják a gyümölcsös édességekre is.

Összességében elmondható, hogy a dzsem szó jelentése változatos és széleskörű. Azonban legtöbben egyetértenek abban, hogy a dzsem egy édes, gyümölcsös étel, amelyet reggelire, uzsonnára vagy desszertként fogyaszthatunk.

Asszociációk

  1. Gyümölcs – a dzsem általában gyümölcsléből készül.
  2. Reggeli – sokan szeretik a pirítósra kenve reggelizni.
  3. Édes – a dzsem általában édes ízű.
  4. Konzerv – a dzsem tartósított formában is kapható.
  5. Cukor – a dzsem gyártása során cukrot is használnak.
  6. Házi – sokan szeretik otthon készíteni a dzsemet.
  7. Marmelád – a dzsem és a marmelád hasonló termékek.
  8. Szendvics – a dzsem gyakran szerepel szendvicsben.
  9. Zselé – a dzsem és a zselé hasonló állagú termékek.
  10. Vörös gyümölcsök – a málna, eper, áfonya és ribizli gyakran használt gyümölcsök a dzsem készítésekor.

Szinonimák

  • dzsemm.
  • lekvár.
  • befőtt.
  • konfitúra.
  • gyümölcsíz.
  • zselé.
  • püré.
  • kompót.
  • marmelád.
  • szirup.

Példamondatok

  1. Az anyukám készített egy finom dzsemet a szederből.
  2. A reggelimhez szoktam enni pirítóst dzsemmel.
  3. A boltban sokféle dzsem közül lehet választani.
  4. A nagymamám mindig házi dzsemet készít a gyümölcsös kertjéből.
  5. A fánkra szoktam kenni baracklekvárt vagy eperdzsemet.
  6. A dzsem tartósítószer nélkül készült finomított gyümölcslekvár.
  7. A gyerekek szeretik a kenyérre kenve a szőlődzsemet.
  8. A dzsemkészítéshez fontos, hogy a gyümölcs érett és friss legyen.
  9. Az üvegbe zárt dzsem hosszú ideig eláll a kamrában.
  10. Az almás dzsem az egyik kedvencem a reggeli kenyérre.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: