Az esperesség fogalma az egyházi hierarchia egyik fontos eleme, mely a katolikus egyházban a plébániai közösségek összefogásával jön létre. Az esperess a plébánosok és a helyi egyházi közösségek vezetője, akinek feladatai közé tartozik az egyházmegyei ügyek intézése, a szentségi élet irányítása és a hívek lelki gondozása. A cikk bemutatja az esperesség fogalmát, történetét és szerepét a katolikus egyházban.
Lexikológia
Az esperesség az egyházi hierarchia egyik fontos szintje, amely a plébániai szint és a püspöki szint között helyezkedik el. Az esperes a plébániák felett álló, azokat felügyelő és irányító személy, aki a püspök helyetteseként is felléphet. Az esperesség az egyházi szervezetben az egyházmegyék felosztásának egyik alapvető egysége, amelynek vezetője az esperes. Az esperesség szervezetébe tartoznak a plébániák, amelyeket az esperes felügyel, irányít és összehangol. Az esperesség feladatai közé tartozik a közösségi élet koordinálása, az egyházi tevékenység irányítása, az egyházi törvények betartása, valamint az egyházi javak és vagyonok gondozása. Az esperesség fontos szerepet játszik az egyházi élet szervezésében és irányításában, és az egyházközségek életére jelentős hatással van.
Etimológia
Az „esperesség” szó eredete a középkori egyházi hierarchiára vezethető vissza. Az esperess a püspök alárendeltje volt, és az egyházmegye körzetének irányításáért felelt. A szó eredete a latin „praepositus” szóból származik, ami azt jelenti, hogy előkelő, vezető. Az esperesség intézménye a középkori Európában alakult ki, és az egyházi és világi hatalom szétválasztásának kezdeti időszakában jelentős szerepet játszott a területi kormányzásban. Az esperességek gyakran birtokoltak földeket és katonai egységeket is, és fontos szerepet játszottak a középkori társadalom politikai és gazdasági életében. A szó ma is használatos az egyházi hierarchiában, de már nem olyan jelentőséggel, mint a középkorban.
Jelentés különböző szótárakban
Az esperesség szó jelentése a különböző szótárakban nem minden esetben azonos. Általánosságban azonban az esperesség a katolikus egyház szervezeti egysége, amely az egyházmegyék felett áll, és több plébánia vagy parókia tartozik hozzá. Az esperesség vezetője az esperes, aki az egyházmegye püspökének helyettese, és felügyeli a plébániákat és a papokat. Az esperesség szóhasználata azonban nem korlátozódik csak a katolikus egyházra, hiszen a református egyházban is használják ugyanezt a szervezeti struktúrát. Az esperesség szó jelentése tehát nagyban függ az adott egyház szervezeti rendszerétől és hagyományaitól.
Asszociációk
- Szomorúság.
- Magány.
- Reménytelenség.
- Depresszió.
- Bánat.
- Sötétség.
- Bezártság.
- Kilátástalanság.
- Fájdalom.
- Elkeseredettség.
Szinonimák
- szomorúság.
- bánat.
- levertség.
- nyomorúság.
- elkeseredettség.
- depresszió.
- lehangoltság.
- lelkifurdalás.
- aggodalom.
- szorongás.
Példamondatok
- Az esperesség a magasabb egyházi rangok közé tartozik.
- Az esperesség feladatai közé tartozik a plébániai közösség irányítása.
- Az esperességnek fontos szerepe van a diakónusok és papok kinevezésében.
- Az esperesség egyházi méltóság, aki a püspök helyetteseként is felléphet.
- Az esperességnek nagy felelőssége van a hívek lelki vezetésében.