Az „evangélista” szó jelentése az evangélium hirdetője. Az evangélium a keresztény vallás alapvető tanításait tartalmazza, és az evangélisták feladata az, hogy ezt az üzenetet továbbadják az embereknek. Az evangélisták fontos szerepet játszanak a keresztény közösségek életében, és gyakran utaznak országról országra, hogy hirdessék az evangéliumot. Az evangélista szó eredete a görög „euangelistes” szóból származik, ami jó hír hirdetőjét jelenti.
Lexikológia
Az evangélista szó görög eredetű, és a „jó hír hirdetője” jelentéssel bír. Az evangélista szerepe az, hogy az evangéliumot – azaz a keresztény tanítást – terjessze és hirdesse az embereknek. Az evangélisták a Bibliában is megjelennek, és gyakran az apostolokkal együtt dolgoztak az első keresztény közösségekben. Az evangélisták fontos szerepet játszanak a kereszténység terjesztésében és az emberek megtérítésében, és a mai napig sokan vannak, akik ezt a szolgálatot végzik a világ különböző részein. Az evangélisták általában lelkipásztorokkal és más egyházi vezetőkkel dolgoznak együtt, és céljuk az, hogy minél több embernek segítsenek megtalálni az útjukat Isten felé.
Etimológia
Az „evangélista” szó eredete a görög „euangelistes” szóból származik, ami annyit jelent, hogy „jó hír hirdetője”. Az evangélium ugyanis a keresztény vallás alapvető szövege, amely Jézus Krisztus életéről, tanításairól és feltámadásáról szól. Az evangélista tehát az a személy, aki ezt a jó hírt hirdeti és terjeszti a világban.
Az evangélista szó eredete azonban nemcsak a keresztény vallással kapcsolatos. A görög nyelvben az „euangelistes” szó általánosan használt kifejezés volt, amelyet például a hadseregben is használtak a győzelmi hírek hirdetőjére.
Az evangélista szó eredete tehát a görög nyelvben gyökerezik, és eredetileg a jó hír hirdetőjére utalt. Ma már azonban elsősorban a keresztény vallásban használjuk, és az evangélisták fontos szerepet töltenek be a vallási közösségek életében.
Jelentés különböző szótárakban
Az evangélista szó jelentése a különböző szótárakban eltérő lehet. Általánosságban az evangélista egy olyan személy, aki az evangéliumot hirdeti, vagyis az Újszövetség üzenetét közvetíti másoknak. Az evangélista szó eredete a görög „euangelistes” szóból származik, ami annyit jelent, hogy jó hírt hozó.
A teológiai szótárakban az evangélista fogalmát részletesebben is definiálják. Az evangélista egyik csoportját az Újszövetség írói alkotják, akik a keresztény tanításokat és az evangéliumot rögzítették írásban. Az evangélisták közé tartoznak Máté, Márk, Lukács és János.
Az evangélista szó használata azonban nem korlátozódik a bibliai értelmezésre. A modern vallási közösségekben az evangélista olyan személy lehet, aki aktívan részt vesz a közösségi életben, és az evangéliumot terjeszti a környezetében élők között. Az evangélista lehet lelkész, prédikátor, vagy bárki más, aki szeretné megosztani a keresztény hit alapelveit a világgal.
Az evangélista szó jelentése tehát sokféle lehet, de a közös pont mindig az evangélium hirdetése és terjesztése. Az evangélista feladata az, hogy másokat is bevezesse a keresztény hit világába, és segítse őket az úton, amely a boldogság és a békesség felé vezet.
Asszociációk
- Biblia.
- Hit.
- Krisztus.
- Misszió.
- Prédikáció.
- Lelkész.
- Ige.
- Megváltó.
- Hitvallás.
- Gyülekezet.
Szinonimák
- prédikátor.
- misszionárius.
- lelkipásztor.
- hitvalló.
- apostol.
- hirdető.
- terjesztő.
- keresztény tanító.
- vallási előadó.
- buzgó keresztény.
- hívő tanító.
Példamondatok
- Az evangélista az isteni üzenet hirdetője és terjesztője.
- Az evangélista a hitre és a megtérésre buzdítja az embereket.
- Az evangélista számos országban jár, hogy az evangéliumot hirdesse.
- Az evangélista által sok ember megtalálta az útját Istenhez.
- Az evangélista áldozatos munkája révén sok közösségben épült fel egyház.
- Az evangélista számos szemináriumon és konferencián szólalt fel az isteni üzenetről.
- Az evangélista szívesen beszél a hitről és az élet értelméről.
- Az evangélista gyakran imádkozik és bátorítja az embereket, hogy kövessék Isten útjait.
- Az evangélista fontos szerepet játszik az egyházi életben és a lelkipásztorok szolgálatában.
- Az evangélista célja, hogy minél több embernek segítsen megtalálni az örök élet útját.