A felgondol szó eredeti jelentése a köznyelvben és a szakmai körökben is eltérő lehet. Az alábbi cikk azt mutatja be, hogy a szó milyen jelentéseket hordozhat, és hogyan használható a mindennapi életben és a szakmákban.
Lexikológia
A szó felgondol elsőre talán egyszerűnek tűnhet, azonban ha jobban belegondolunk, akkor rájöhetünk, hogy milyen sokféle jelentéssel bírhat. A felgondolás azt jelenti, hogy valaki elmélkedik, gondolkodik valamin, átgondolja a dolgokat. Ez lehet akár egy konkrét probléma megoldása, vagy csak egy általánosabb, életvezetési kérdés átgondolása.
A felgondolás során általában elmélyülünk a gondolatainkban, és megpróbáljuk megérteni a dolgokat, hogy aztán a felismeréseink alapján döntsünk. Ez lehet egy nehéz döntés meghozatala, vagy csak egy egyszerűbb mindennapi dolog elintézése. A felgondolás segít abban, hogy ne csak a pillanatnyi érzelmekre, hanem a hosszú távú célokra is figyeljünk.
Fontos, hogy időt szánjunk a felgondolásra, és ne csak a pillanatnyi impulzusok alapján döntsünk. A felgondolás segíthet abban, hogy jobban megértsük önmagunkat és másokat is, és hogy a legjobb döntést hozzuk meg. Így ha valami fontos kérdés merül fel, ne féljünk eltölteni egy kis időt a felgondolással, hogy a legjobb megoldást találjuk.
Etimológia
A „felgondol” szó eredete érdekes és sokszínű. A szóösszetételben található „fel” előtag azt jelenti, hogy valami felfelé irányuló vagy emelkedő mozgást jelöl. A „gondol” szó pedig a gondolkodás vagy az elmélkedés cselekedetét jelenti.
A szó eredete a középkori latin „cogitare” szóból származik, amelynek jelentése „gondolkodni”. A középfelnémet nyelvben a szó „ganden” formájában jelent meg, ami azt jelentette, hogy „megfontolni” vagy „tervezni”.
A „felgondol” szó először a 16. században jelent meg a magyar nyelvben. Az első írásos említése a „felgondolkozni” szóval együtt szerepel, és azt jelenti, hogy „mélyen elgondolkodni valamin”.
Azóta a szó használata nagyon elterjedt lett, és a mindennapi beszédben is gyakran használjuk. A „felgondol” szó tehát egy olyan szó, amelynek eredete a középkori latin nyelvbe nyúlik vissza, és amelynek jelentése az elmélkedés és a tervezés cselekedetével kapcsolatos.
Jelentés különböző szótárakban
A felgondol szó különböző szótárakban eltérő jelentéssel szerepelhet. Általánosan azt jelenti, hogy valaki vagy valami intenzíven gondolkodik vagy elmélkedik valamin. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a felgondol szó azt jelenti, hogy valaki elgondolkodik valamin, vagy valami megfontolására adja a fejét. Azonban a szó használatától függően más jelentése is lehet. Például a sportban a felgondol szó azt jelenti, hogy valaki meggondolja a következő lépését, mielőtt elindulna a pályán. A szó használata tehát függ a kontextustól és az adott szituációtól. A legfontosabb azonban, hogy a szó használata érthető és pontos legyen, így elkerülhetőek a félreértések és a kommunikációs problémák.
Asszociációk
- Gondolkodás.
- Magaslat.
- Elmélkedés.
- Ötlet.
- Álmodozás.
- Kreativitás.
- Fantázia.
- Inspiráció.
- Vágyakozás.
- Lélekemelő.
- Kilátás.
- Megfigyelés.
- Reflektálás.
- Meditáció.
- Szabadidő.
Szinonimák
- gondolat.
- elmélkedés.
- megfontolás.
- ötlet.
- spekuláció.
- hipotézis.
- teória.
- feltevés.
- feltételezés.
- vélemény.
- elképzelés.
- fantáziálás.
- aggodalom.
- aggodalmaskodás.
- aggodalmazás.
- aggodás.
Példamondatok
- Felgondolom, hogy talán jobb lenne várni még egy kicsit a döntéssel.
- Azt a kérdést fel kell gondolni, hogy milyen hatással lesz ez a vállalkozásra.
- Fel kell gondolni, hogy milyen következményei lehetnek ennek a döntésnek.
- Néha jó felgondolni, hogy milyen célokat szeretnénk elérni az életünkben.
- Az új ötletet alaposan fel kell gondolni, mielőtt belevágnánk.