Jobbos szó jelentése

A „jobbos” kifejezés hallatán sokaknak azonnal a politika jut eszébe, azonban az eredeti jelentése ennél sokkal általánosabb. A szóhasználat története és számos jelentése van, amelyek közül néhányat érdemes megismerni, hogy pontosan értsük, miről is beszélünk, amikor ezt a kifejezést használjuk. A következőkben tehát röviden összefoglaljuk, hogy mit jelent a „jobbos” szó.

Lexikológia

A „jobbos” kifejezésnek több jelentése is van. Leggyakrabban a politikai spektrum jobboldali oldalára utal, amelynek tagjai általában a konzervatív értékeket képviselik. A jobboldali politikusok általában a hagyományos családi értékeket, a gazdasági szabadságot és a nemzeti érdekeket helyezik előtérbe.

Emellett a „jobbos” kifejezés a sportban is gyakran használatos, különösen a labdajátékokban. A jobbos játékosok általában jobbkezesek, és a jobb oldalon játszanak a pályán. Például a teniszben a jobbos játékosok a jobb oldalon állnak, és jobbkezes ütésekkel dolgoznak.

Végül a „jobbos” kifejezés az irányt is jelentheti. Ha valaki jobbra fordul, akkor azt mondjuk, hogy „jobbosra fordult”. Ez a kifejezés a közlekedésben is gyakran előfordul, amikor az autósok vagy a kerékpárosok irányt változtatnak.

Etimológia

A „jobbos” kifejezés eredete sokak számára talán meglepő lehet. A szó eredetileg a lovaglás világából származik, és arra utal, hogy a lovas a jobb oldalára irányítja a lovát. Ez a gyakorlat a lovagok között nagyon elterjedt volt, hiszen így a jobb kezük szabadon maradt, hogy a kardot tartsák és harcoljanak vele. A „jobbos” kifejezés azonban hamar átvette a politikai értelemben használt jelentését is, és azokat a politikai szervezeteket illette, amelyek a jobboldali eszmék mellett álltak ki. Manapság a „jobbos” kifejezés általánosan elfogadott politikai fogalom, és a politikai vitákban gyakran használják.

Jelentés különböző szótárakban

A „jobbos” szó jelentése eltérő lehet a különböző szótárakban. Általános értelemben a jobbos szó az irányt jelenti, azaz valaki vagy valami jobbra van. Azonban a politikai szóhasználatban a jobbos jelző általában a konzervatív vagy jobboldali politikai nézeteket jelenti. Az ilyen politikai irányzatok általában a hagyományos értékeket, a szabad piacot és az egyéni felelősséget támogatják. Az ellenkezője a balos vagy baloldali politikai nézetek, amelyek általában a társadalmi egyenlőséget, az állami szerepvállalást és a szociális igazságosságot hangsúlyozzák. Azonban fontos megjegyezni, hogy a politikai szóhasználatban a jobbos és a balos jelzők nem mindig pontosak vagy átfedőek, és az egyes országokban vagy politikai rendszerekben eltérő jelentéssel bírhatnak.

Asszociációk

  1. Munka.
  2. Fizetés.
  3. Munkahely.
  4. Munkavégzés.
  5. Munkaerő.
  6. Munkaidő.
  7. Munkavállaló.
  8. Munkáltató.
  9. Állás.
  10. Karrier.

Szinonimák

  • munkakeresők.
  • álláskeresők.
  • munkavállalók.
  • dolgozók.
  • foglalkoztatottak.
  • munkások.
  • alkalmazottak.
  • munkáltatók.
  • vállalkozók.
  • önálló vállalkozók.

Példamondatok

  1. A munkaadóm mindig ad nekem sok feladatot, de én igyekszem jól teljesíteni, hogy ne legyek „jobbos”.
  2. A főnököm mindig azért hív fel, hogy adja a nehezebb dolgokat, és azért, hogy ellenőrizze, hogy jól végzem-e a munkámat. Ezért én is igyekszem „jobbos” lenni, és mindig a legjobb teljesítményt nyújtani.
  3. Az emberek gyakran azt gondolják, hogy a „jobbos” emberek túl sokat dolgoznak, és nincs idejük a szórakozásra. Pedig én úgy gondolom, hogy az időgazdálkodás nagyon fontos, és lehetőséget kell teremteni az élet egyéb területeire is.
  4. Azok a munkatársak, akik „jobbosak”, általában nagyon megbízhatóak és hatékonyak. Az ilyen emberekre mindig lehet számítani, ha valami sürgős feladat adódik.
  5. Azok a munkaadók, akik „jobbos” embereket keresnek, általában olyan embereket akarnak, akik hajlandóak keményen dolgozni, és akik motiváltak és elkötelezettek a munkájuk iránt.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: