Jószívű szó jelentése

A „jószívű” szó mindenki számára ismerős, de vajon pontosan mit is jelent? A kifejezés mögött többféle értelmezés is megbújik, és a jelentése idővel változhatott. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi áll a „jószívű” szó mögött, és hogyan értelmezték az emberek az évszázadok során.

Lexikológia

A jószívűség az egyik legértékesebb tulajdonság, amelyet egy ember magáénak tudhat. Általában azt jelenti, hogy az illető kedves, szeretetteljes, segítőkész és empatikus. A jószívű ember mindig készen áll arra, hogy másoknak segítsen, és igyekszik a lehető legjobb módon támogatni azokat, akik körülveszik.

Azonban a jószívűség nem csak arról szól, hogy másoknak segítünk. Ez a tulajdonság azt is jelenti, hogy az illető képes szeretni és elfogadni önmagát is, valamint másokat is, az embereket és az állatokat egyaránt. A jószívű ember nem csak saját boldogságára törekszik, hanem arra is, hogy másokat boldoggá tegyen.

A jószívűség olyan tulajdonság, amelyet mindenki érdemes lenne megszereznie. Ha szeretnénk jobb emberré válni, akkor érdemes arra törekednünk, hogy minél több jó cselekedetet tegyünk másokért, és hogy nyitottak legyünk mások érzéseire és szükségleteire. Ha pedig valaki már rendelkezik jószívűséggel, akkor érdemes vigyáznia rá, és mindig tiszteletben tartania ezt az értékes tulajdonságot.

Etimológia

A „jószívű” kifejezés egy olyan szókapcsolat, amelyet gyakran használunk pozitív tulajdonságokkal rendelkező emberek leírására. Az eredete azonban nem annyira egyértelmű, mint azt gondolnánk.

A szó első része, a „jó”, nyilvánvalóan a pozitív jelentést hordozza magában, de a „szívű” szó eredete rejtélyes. Néhány forrás szerint a szókapcsolat a középkori Európában keletkezett, amikor az emberek úgy hitték, hogy a szív a szeretet és az empátia székhelye. Mások azt állítják, hogy a szókapcsolat eredete a magyar nyelvben keresendő, ahol a „szív” szó használata már a 14. században ismert volt.

Bárhonnan is származik a „jószívű” kifejezés, azt mindenképpen tudjuk, hogy egy olyan tulajdonságot ír le, amelyet mindenki szeretne magáénak tudni. A jószívű emberek általában kedvesek, empatikusak és segítőkészek, és ezek az erények nagyon fontosak a mai világban, ahol a stressz és a rohanás sokszor elnyomja az emberek emberségét.

Összességében a „jószívű” szó eredete talán megfejtetlen marad, de az biztos, hogy a mai napig fontos szerepet játszik az emberek életében, és azokat az embereket írja le, akikkel szívesen találkozunk és együtt dolgozunk.

Jelentés különböző szótárakban

A „jószívű” kifejezés az emberi tulajdonságok közül az egyik legszebb és legerősebb. A szótárakban a jószívű szó jelentése általában az emberi jóságra, szeretetre és emberségre utal. A jószívű ember az, aki kedvesen és segítőkészen viselkedik másokkal, és sosem árt szándékosan másoknak.

A szótárakban a jószívű szó jelentése olyan szinonimákkal is kiegészül, mint például a nagylelkű, jóindulatú, barátságos, empatikus és kedves. Az ilyen tulajdonságokkal rendelkező emberek általában nagyon népszerűek a környezetükben, hiszen könnyen kötnek barátságokat, és szívesen segítenek másoknak.

A jószívűség nem csak az emberek közötti kapcsolatokban fontos, hanem az állatokkal és a természettel való kapcsolatban is. A jószívű ember nem csak az embertársait szereti és tiszteli, hanem az állatokat és a természetet is, és igyekszik tenni azért, hogy azokat megóvja és megvédje.

Összességében elmondható, hogy a jószívű szó jelentése a szótárakban azt jelenti, hogy egy olyan ember, aki szeretetteljesen és segítőkészen viselkedik másokkal, és aki tisztelettel és emberséggel kezeli az állatokat és a természetet. A jószívűség egy olyan tulajdonság, amelyet mindenki érdemes lenne magáénak tudni, hiszen ez az egyik legfontosabb dolog, amit az ember másokkal és a világgal szemben megmutathat.

Asszociációk

  1. Szeretet.
  2. Empátia.
  3. Odaadás.
  4. Barátság.
  5. Megértés.
  6. Kedvesség.
  7. Bölcsesség.
  8. Önzetlenség.
  9. Segítőkészség.
  10. Megbocsátás.
  11. Előzékenység.
  12. Humor.
  13. Pozitív hozzáállás.
  14. Optimizmus.
  15. Gyengédség.
  16. Türelem.
  17. Alázat.
  18. Érzelmi intelligencia.
  19. Spirituális érzékenység.
  20. Szerénység.

Szinonimák

kedves, barátságos, szívderítő, jólelkű, jóságos, szeretetteljes, melegszívű, empatikus, kedveslelkű, jóakaratú, jóindulatú, irgalmas, megértő, jószándékú, jószívűség, önzetlen, nagylelkű, bőkezű, adakozó, jótékony.

Példamondatok

  1. Az önkéntes munkájával és jószívűségével sok embernek segített már.
  2. Mindig is jószívű voltam, és igyekszem másoknak is segíteni, ha tehetem.
  3. A nagymamám mindig is jószívű volt, és szeretettel gondoskodott rólunk.
  4. Az állatvédők jószívű emberek, akik az állatok érdekében dolgoznak.
  5. A jószívű emberek mindig megtalálják a módját, hogy segítsenek másoknak.
  6. A jószívűség az egyik legfontosabb tulajdonság, amit az ember birtokolhat.
  7. A jószívű emberek sokszor áldozatos munkát végeznek, hogy másokon segítsenek.
  8. Az őszinte jószívűség és a barátság fontosabb, mint a külsőségek.
  9. A jószívűség a legjobb ajándék, amit valaki adhat másoknak.
  10. A jószívű emberekkel mindig jó lenni, mert pozitív energiát sugároznak.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: