Kedd szó jelentése

A „kedd” szó az egyik hétköznap neve, amely a heti naptárban a második helyen áll. A szó eredete a germán „Tiwaz” isten nevére vezethető vissza, aki a háború és az igazság istene volt. A kedd szó jelentése azonban sokkal inkább a hétköznapokra utal, amelyeket a munka, az iskola és a mindennapi teendők jelentenek. Ismerjük meg közelebbről a kedd szó jelentését és a hétköznapokat!.

Lexikológia

A kedd a hét második napja, amelyet sokan a hétfő utáni legnehezebb napnak tartanak. A szó eredete latin eredetű, „Martis dies” jelentéssel bír, ami Mars, a római hadisten nevére utal, aki a Mars nevű bolygóval is azonosították. A kedd a hétfő utáni nap, amikor a hétköznapi rutin visszatér, és az emberek visszatérnek dolgozni vagy tanulni. A kedd a héten általában csendesebb nap, mint a hétfő, és az emberek kevésbé stresszesek és feszültnek érzik magukat. Azonban a kedd sem jelenti a hét végét, és az embereknek még mindig sok dolguk van elvégezni a héten. Összességében a kedd egy átmeneti nap, amely lehetőséget ad arra, hogy az emberek átgondolják, hogy mit szeretnének elérni a héten, és hogy felkészüljenek a következő napokra.

Etimológia

A „kedd” szó eredete rejtélyesnek tűnik, és számos teória létezik róla. Az egyik elmélet szerint a szó a germán „Tiwaz” istennévvel kapcsolatos, aki a háború és az égi igazságszolgáltatás istene volt. Az angol nyelvben a „Tuesday” szó is erre utal, mivel a „Tiw” és „day” szavak összetétele. Egy másik elmélet szerint a „kedd” szó a latin „Martis dies” (Mars napja) kifejezésből származik, mivel a kedd a Mars bolygóhoz kapcsolódik.

Azonban más teóriák is léteznek. Néhány nyelvész szerint a „kedd” szó eredete az ómagyar „kötél” szóból származik, amely az árverések napjának neve volt. Egy másik elmélet szerint a szó a régi magyar „két nap” kifejezésből származik, mivel a kedd a hét második napja.

Bármelyik teória is igaz, az biztos, hogy a „kedd” szó már régóta létezik, és a mai napig használatos a hétköznapok nevezésére.

Jelentés különböző szótárakban

A keddi nap neve a latin „Martis dies” szófordulatból ered, ami Mars, a hadisten nevéből származik. A keresztény naptárban a keddi napot Szent Gellért püspöknek szentelték.

A különböző szótárakban a „kedd” szó jelentése általában egységes. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szerint a keddi nap a hét második napja, a hétfő utáni nap. A szó jelentése azonban ennél sokkal árnyaltabb lehet, ha figyelembe vesszük a különböző kultúrák és vallások hagyományait.

Például a számos népi babonában a keddi nap különösen szerencsétlennek számít. Az angol nyelvterületen a „Tuesday” szó a germán mitológiában szereplő Tyr istenről kapta nevét, aki a hadviselés istene volt. Ezért az angolszász kultúrában a keddi napot gyakran az agresszív és harcias viselkedés napjának tartják.

Összességében a „kedd” szó jelentése a hétköznapi nyelvhasználatban a hétfő utáni második napot jelöli, azonban a különböző kultúrák és hagyományok számos további jelentést társítanak hozzá.

Asszociációk

hétfő, nap, hét, munka, iskola, időpont, naptár, heti, közepes, két nap múlva.

Szinonimák

  • hét második napja.
  • két napja.
  • két nap múlva lesz kedd.
  • két napja volt hétfő.
  • a munkahét második napja.
  • a naptári hét második napja.
  • a második munkanap.
  • a második hétköznap.
  • a második napon vagyunk a héten.
  • a hét közepén vanunk.

Példamondatok

  1. Kedd van ma, holnap szerda lesz.
  2. Kedd délután találkozunk a parkban.
  3. A múlt kedden voltam a moziban.
  4. Kedd reggelente mindig korán kelnek.
  5. Kedd este edzésre járok.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: