A „kegyel” szó egy olyan kifejezés, amelynek jelentése számos értelmet hordoz magában. A szóhasználat kontextusától függően lehet pozitív vagy negatív jelentése is. A következőkben bemutatjuk a „kegyel” szó jelentését és felhasználási módjait.
Lexikológia
A kegyelem szó egy olyan fogalom, amelynek jelentése számos értelmezési lehetőséget kínál. Általánosságban azt jelenti, hogy valaki vagy valami kedvező, jóindulatú bánásmódban részesül. Az egyházi értelemben a kegyelem az Isten által adott ajándék, amely lehetőséget ad az emberi lélek megtisztulására és az üdvösségre jutásra. A kegyelem fogalmát azonban nem csak vallási, hanem filozófiai és etikai értelemben is használjuk. Az etikában a kegyelem azt jelenti, hogy valaki megbocsátást kap valamiért, amit elkövetett, vagy valamiért, amit nem tudott megtenni. A filozófiában a kegyelem az élet értelmének megértéséhez szükséges erő, amely az emberi tudatot segíti abban, hogy átlássa a világ dolgait és megértse a létezés alapvető kérdéseit. A kegyelem fogalma tehát számos értelmezési lehetőséget kínál, és attól függően, hogy milyen szempontból közelítjük meg, más és más jelentéssel bírhat.
Etimológia
A „kegyel” szó eredete a középkori latin „gratia” szóra vezethető vissza, ami „kegyelem” vagy „ajándék” jelentésű. A latin szó a görög „charis” szóból ered, ami szintén „kegyelem” vagy „ajándék” jelentésű. A „kegyel” szó használata a magyar nyelvben már a középkorban is ismert volt, és a keresztény vallásban gyakran használták a kegyelem fogalmával kapcsolatban. A szó ma is használatos, leggyakrabban a vallási szövegekben, de más területeken is előfordul, például a jogban vagy a diplomáciában. A „kegyel” szó egyébként a magyar nyelv egyik legnehezebben kiejthető szava, mivel a „gy” és az „el” hangok összetétele miatt sokaknak gondot okoz a kiejtése.
Jelentés különböző szótárakban
A „kegyel” szó jelentése a különböző szótárakban eltérő lehet. Általánosságban elmondható, hogy a kegyel szó jelentése valamilyen megbocsátást, vagy engedményt tartalmaz. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szerint a kegyel szó jelentése „jóságos, megbocsátó viselkedés, engedékenység, jóindulat, kegyesség”. A Társalgási Szótárban pedig az olvasható, hogy a kegyel szó jelentése „megbocsátás, könyörület, kegyesség, kegyelem”. Azonban a vallási kontextusban a kegyel szó jelentése eltérő lehet. A katolikus egyházban a kegyelmi állapot az isteni megbocsátás és a bűnbánat eredményeként jön létre, míg a református egyházban a kegyelem az isteni ajándék, amelyet az ember nem érdemel, hanem csak elfogadhat. Összességében a kegyel szó jelentése az adott kontextustól függően változó lehet.
Asszociációk
- Isteni kegyelem.
- Megbocsátás.
- Jóság.
- Ajándék.
- Könyörület.
- Béke.
- Szabadítás.
- Irgalmasság.
- Bőség.
- Áldás.
Szinonimák
- irgalom.
- kegyelem.
- megbocsátás.
- engedély.
- jóindulat.
- enyhítés.
- türelem.
- szánalom.
- bocsánat.
- ajándék.
- jóság.
- adomány.
- engedmény.
- bölcsesség.
- megértés.
Példamondatok
- Isten kegyelme mindennél fontosabb az életben.
- Az életünk minden pillanatában szükségünk van a kegyelemre és a megbocsátásra.
- A kegyelemnek nincs határa, mindenkinek jár.
- Az ítélkezés során a bíró figyelembe veheti a vádlott kérését a kegyelemről.
- Az embereknek is meg kell tanulniuk kegyelmet adni és elfogadni.
- A kegyelem az egyik alapvető érték a keresztény hitben.
- Az életünk során rengeteg kegyelmet kapunk, amelyeket észre kell vennünk és meg kell becsülnünk.
- Az emberek gyakran kérnek kegyelmet a bűneikért, de kevesen képesek valóban megbocsátani.
- Az igazságosságnak és a kegyelemnek egyensúlyban kell lennie az életünkben.