A „kékharisnya” kifejezés sokak számára ismerős lehet, de nem feltétlenül tudják, hogy pontosan mit jelent. A kifejezés történelmi gyökerekkel rendelkezik, és eredetileg a női munkásosztály tagjaira utalt, akik kék színű kötényt viseltek a munkájuk során. Az idők során azonban a kifejezés jelentése kibővült, és ma már általánosan használt kifejezéssé vált, amely a nők egy bizonyos típusára utal. A cikkünkben részletesen bemutatjuk a „kékharisnya” kifejezés eredetét és jelentését.
Lexikológia
A kifejezés eredete a 19. századi Amerikába nyúlik vissza, amikor a nők jogaiért küzdő mozgalmak egyik jelképe lett a kék színű kötény, ami a munkaerő-piacra való belépést jelképezte. A „harisnya” szó pedig arra utal, hogy a nők a férfiak által viselt hosszú nadrág helyett harisnyát viseltek.
A kifejezés tehát eredetileg a női munkaerőt jelölte, akik a férfiak által dominált iparban dolgoztak. Később azonban a kékharisnya kifejezés általánosabb értelemben vált ismertté, és olyan nőkre is alkalmazták, akik a férfiak által uralt területeken (pl. politika, üzlet) próbáltak érvényesülni.
A kékharisnya kifejezés azonban nem mindig pozitív konnotációval bír. Sokan úgy vélik, hogy a nőknek nem kellene férfiasan viselkedniük ahhoz, hogy sikeresek legyenek, és az ilyen szerepváltások csak súlyosbítják a nemi szerepekkel kapcsolatos problémákat. Mások viszont a kékharisnya kifejezést egyfajta büszkeség jelképeként értelmezik, és arra utal, hogy a nőknek is helyük van a munkaerő-piacon és az üzleti életben.
Etimológia
A „kékharisnya” kifejezés eredete több elmélettel is magyarázható. Az egyik legelterjedtebb elmélet szerint a kifejezés az 1848-49-es szabadságharc idején keletkezett. A katonák kék uniformisát ugyanis a nők varrták, akiknek azonban nem voltak megfelelő anyagaik. Így a harisnyáikat felhasználva varrták meg a katonák ruháit. A harisnyák pedig általában kék színűek voltak, így alakult ki a „kékharisnya” kifejezés.
Azonban más elméletek is léteznek. Egyesek szerint a kifejezés azért alakult ki, mert a harisnyanadrágokat viselő férfiakat a nők kiközösítették, és így a „kékharisnya” kifejezéssel utaltak rájuk. Mások szerint pedig a kifejezés a kékharisnyás munkásokra utal, akik a textiliparban dolgoztak.
Bármelyik elmélet is a helyes, a „kékharisnya” kifejezés ma már széles körben használt szófordulat, amelynek eredete még mindig vitatott, de a történelem és a nyelvészet szempontjából is érdekes.
Jelentés különböző szótárakban
A kékharisnya szó jelentése sokak számára ismeretlen lehet, azonban a különböző szótárakban megtalálhatóak a pontos definíciók. Az általános értelmezés szerint a kékharisnya egy olyan női viselet, amely a bokáig érő, kék színű harisnyát jelenti. Azonban más jelentéseket is kapott az idők folyamán.
A szóhasználat története során a kékharisnya kifejezés gyakran utalt az alsóneműre, vagy a szexuális vonzalomra. Ezen kívül a katonák és tengerészek is hordták a kékharisnyát, így a szó jelentése kiterjedhet a hadseregre vagy a tengerészetre is.
A modern időkben a kékharisnya szó jelentése inkább a női viseletre vonatkozik, és általában pozitív értékelést kap. A kékharisnya egy elegáns, de ugyanakkor kényelmes viselet, amelyet a nők szívesen viselnek mindennapi életük során. A szó jelentése tehát változatos lehet, és a kontextustól függően többféle értelmet is hordozhat.
Asszociációk
- Kék szín.
- Harisnyanadrág.
- Divat.
- Hűvös időjárás.
- Téli ruházat.
- Kényelmes viselet.
- Női alsónemű.
- Laza stílus.
- Sportos megjelenés.
- Komfortérzet.
Szinonimák
- kék bugyi.
- kék alsónadrág.
- kék tangabugyi.
- kék fehérnemű.
- kék alsóruha.
- kék alsó.
- kék női alsó.
- kék férfi alsó.
- kék alsóing.
- kék bugyolás.
Példamondatok
- A kékharisnya ruhája nagyon szép volt.
- Az utcán sétálva láttam egy nőt, aki kékharisnyában volt.
- Már régóta szeretnék egy pár kékharisnyát vásárolni.
- A színpadon a táncosok kékharisnyában mutatták be a koreográfiát.
- A kékharisnya az egyik kedvenc ruhadarabom, mert jól mutat a szemem színével.