A kifli az egyik legnépszerűbb pékáru Magyarországon, amelyet mindenki ismer és szeret. A kifli jelentése azonban nem csak a finom, ízletes péksüteményre vonatkozik, hanem számos más területen is használjuk ezt a szót. A következő cikkben bemutatjuk a kifli szó jelentését és eredetét, valamint azt, hogy milyen különböző összetételei és változatai léteznek.
Lexikológia
A kifli egy hagyományos magyar péksütemény, amely kerek vagy félhold alakú, és a kenyérhez hasonlóan kelt tésztából készül. A kifli készítése során a tészta először henger alakúra van sodorva, majd a két végét összeillesztik, és a közepét kissé megnyomják, hogy a félhold alakú forma kialakuljon. A kifliket általában reggelire vagy tízóraira fogyasztják, és lehet édes vagy sós töltelékkel is készíteni őket. Az édes kiflik tölteléke lehet lekvár, csokoládékrém vagy dió, míg a sós kiflikben általában sajt, sonka vagy kolbász található. A kifli az egyik legkedveltebb péksütemény Magyarországon, és számos kávézóban, pékségben és boltban kapható.
Etimológia
A „kifli” szó eredete a magyar nyelvben egészen a 19. század elejéig nyúlik vissza. A szó eredetileg a német „Kipfel” szóból származik, ami egyféle kis zsemle volt. A „Kipfel” szó a középfelnémet „küpfel” szóból ered, ami kis kosarat vagy kis kupakot jelentett.
A „kifli” szó a magyar nyelvben először a 19. század elején jelent meg, és azóta is használatos. A szó eredetileg a kis zsemlét jelölte, hasonlóan a német „Kipfel” szóhoz. Azonban a magyar nyelvben a „kifli” szó ma már általánosan használt kifejezéssé vált, és sokféle formában előfordul, például „kiflizni” vagy „kifliztetni” kifejezések formájában is.
A „kifli” szó eredete tehát a német „Kipfel” szóból ered, és azóta is használatos a magyar nyelvben. A szó jelentése azonban az idők során változott, és ma már általánosan használt kifejezéssé vált.
Jelentés különböző szótárakban
A kifli szó jelentése a különböző szótárakban változatos lehet. Általánosságban azonban elmondható, hogy a kifli egy hajtogatott, félhold alakú, kovászos tésztából készült péksütemény. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a kifli „hosszúkás, félhold alakú péksütemény”. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára pedig a következőképpen definiálja a kiflit: „kovászos tésztából készült, hajtogatott, félhold alakú péksütemény”. A kifli szó jelentése tehát általánosságban a félhold alakú péksüteményre utal, de a pontos definíció eltérő lehet a különböző szótárakban.
Asszociációk
- Magyarország.
- Pékség.
- Reggeli.
- Vajas.
- Sütőporos.
- Karácsony.
- Fehér liszt.
- Kerek forma.
- Ropogós.
- Töltött kifli.
Szinonimák
- kiflifélék.
- kiflik.
- croissant-ok.
- zsemlék.
- kifliketli.
- kiflijei.
- kifliket.
- kiflifélék.
- kiflik.
- kiflijei.
Példamondatok
- Reggelire kiflit ettem vajjal és lekvárral.
- A pékségben mindig friss kifliket lehet kapni.
- Az ünnepi asztalon a kifli is elengedhetetlen sütemény.
- A kifli tészta alapja a liszt, a vaj és a tej.
- Készítettünk sajtos kifliket az uzsonnára.