Költ szó jelentése

A „költ” szó jelentése sokak számára ismerős lehet, hiszen a költők az irodalom kiemelkedő alakjai. Azonban a szó mögött rejlő jelentés és eredete talán kevésbé ismert. A következő cikkben bemutatjuk, hogy mit jelent valójában a „költ” szó, hogyan alakult ki az évszázadok során, és milyen szerepet játszik az irodalmi világban.

Lexikológia

A költő szó nagyon széles fogalmat takar. A költő nem csak az, aki verseket ír, hanem az is, aki szépirodalmi műveket alkot. A költők általában érzékenyek és kreatívak, és képesek az érzelmeket és a gondolatokat szavakba önteni. A költők munkája nagyon fontos szerepet játszik a kultúra és az irodalom terén, hiszen a költészet a nyelv és az emberi érzelmek kifejezésének egyik legmagasabb formája. A költők munkája inspiráló lehet mások számára is, és segíthet megérteni és megélni a világot a saját szemszögükből. A költők tehát valódi művészek, akik képesek a szavakat varázslatosan összefonni, és ezzel megérinteni az olvasókat.

Etimológia

A „költ” szó eredete a középkori latin „colaphus” szóból ered, ami ütést jelent. Ez azért érdekes, mert a „költ” szó jelentése eredetileg nem a versek írására utalt, hanem a szájhagyomány útján terjedő történetek előadására. A középkorban a „colaphus” szó használatával jelölték azokat a személyeket, akik képesek voltak szórakoztatóan, érdekesen és élvezetes módon mesélni. Az idők folyamán a szó jelentése átalakult, és a „költ” szó ma már elsősorban a költők művészetére utal. Azonban a szó eredeti jelentése még mindig megtalálható a mai nyelvhasználatban is, például a „szórakoztatóan mesél” kifejezés használatával.

Jelentés különböző szótárakban

A „költ” szó jelentése az eltérő szótárakban változatos lehet. Általánosságban elmondható, hogy a „költ” olyan személyt jelöl, aki irodalmi műveket alkot, leginkább verseket ír. Azonban a szótárakban található definíciók kiegészítik ezt a fogalmat. Például a Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a „költ” szó jelentése a következőképpen határozható meg: „irodalmi műveket alkotó személy, aki az érzelmeket, gondolatokat, tapasztalatokat szavakkal, képekkel fejezi ki”. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára további információval szolgál, és kiemeli, hogy a „költ” az irodalmi művek mellett dalszövegeket, drámákat és prózai műveket is alkothat. A Képes Magyar Nyelvtár szintén hasonlóan határozza meg a fogalmat, de kiemeli, hogy a „költ” az irodalmi alkotások mellett a művészi élet más területein is tevékenykedhet, például zenész vagy színész lehet. Összességében elmondható, hogy a „költ” szó jelentése az eltérő szótárakban hasonló, de a definíciók kiegészítik egymást, és a fogalom széleskörű értelmezésére adnak lehetőséget.

Asszociációk

pénz, vásárlás, kiadás, számlák, gazdálkodás, költségvetés, pénzügyek, takarékosság, üzleti élet, fogyasztás, bevásárlás, pénzkezelés, költekezés, pénzügyi tervezés, anyagi helyzet, gazdaság, pénzmozgás.

Szinonimák

  • pazarol.
  • elherdál.
  • elszór.
  • elkölt.
  • fogyaszt.
  • áldoz.
  • befektet.
  • invesztál.
  • kiad.
  • költekezik.
  • pénzt szór.
  • tékozol.
  • veszteget.
  • áldozatot hoz.
  • áldozzkodik.

Példamondatok

  1. Az ünnepekre mindig sokat költök ajándékokra.
  2. Az új lakásba költöttünk egy csomó pénzt a felújításra.
  3. A gazdag emberek gyakran költenek luxuscikkekre.
  4. Az állam nagy összegeket költ az egészségügyre és az oktatásra.
  5. Az utazásra szoktam a legtöbbet költeni, mert szeretek új helyeket felfedezni.
  6. A vállalkozók általában kezdetben sok pénzt költenek a vállalkozásuk elindítására.
  7. A szüleim mindig azt tanították nekem, hogy okosan kell költeni a pénzt.
  8. Az élelmiszerboltban mindig figyelem a kiárusított termékeket, hogy spóroljak a költéseken.
  9. Az online vásárlásoknak köszönhetően ma már könnyebb és kényelmesebb otthonról költeni.
  10. Az értékes szabadidőmet szívesen költöm sportolásra vagy kulturális eseményekre.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: