Könyvespolc szó jelentése

A könyvespolc az egyik legfontosabb bútordarabja a könyvmolyoknak. A polcokon sorakozó könyvek nem csak szórakoztató időtöltést biztosítanak, hanem otthont adnak a tudásnak és az élményeknek is. De vajon honnan ered a könyvespolc kifejezés, és mi a jelentése pontosan? Ebben a cikkben megismerhetjük a könyvespolc eredetét és a szó jelentését.

Lexikológia

A könyvespolc egy olyan bútordarab, amelyet arra terveztek, hogy könyveket és más írott anyagokat tároljon. Általában falra szerelhető vagy állvány formájában kapható, és különböző méretű és formájú polcokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a könyvek rendezését és kategorizálását. A könyvespolcok lehetnek egyszerű vagy díszített kivitelűek, és készülhetnek különböző anyagokból, például fából, fémről vagy műanyagból. A könyvespolcok nem csak praktikusak, hanem dekoratív elemek is lehetnek a lakásban, amelyek hozzájárulnak a szoba hangulatához és stílusához. A könyvespolcok a modern technológia térhódítása ellenére továbbra is népszerűek, és azok számára, akik szeretik a hagyományos könyveket, elengedhetetlen bútordarabok.

Etimológia

A „könyvespolc” szó eredete egészen a középkorba nyúlik vissza. Az akkori időkben a könyveket nem a polcokon, hanem a padlón vagy asztalokon tárolták. Az első könyvespolcokat az egyházi könyvtárakban kezdték használni, ahol a könyvek számának növekedése miatt szükség volt valamilyen rendszeres tárolási módszerre.

A polcokat eleinte fából vagy kőből készítették, és a könyveket függőlegesen állították el. A polcokat általában a falhoz rögzítették, és a könyveket a gerincük mentén rendezték el rajtuk. A könyvespolcok azonban csak a 19. században váltak szélesebb körben elterjedtté, amikor a könyvkiadás és az olvasás népszerűbbé vált.

A „könyvespolc” szó maga a „polc” szóból ered, amely latin eredetű. A „polc” szó jelentése eredetileg „támasztó” vagy „tartó” volt, és a középkorban főleg az élelmiszerek tárolására használták. A könyvek tárolására szolgáló polcokat a „könyvespolc” elnevezéssel kezdték el illetni, és ez a kifejezés azóta is használatos.

Jelentés különböző szótárakban

A könyvespolc szó a különböző szótárakban általában az otthoni könyvtárban használt bútordarabot jelenti. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a könyvespolc egy olyan bútor, amelyen könyveket szokás tárolni és rendezni. Az angol nyelvű szótárakban a bookshelf kifejezést használják ugyanezen jelentésben. A Német-Magyar Szótárban a Bücherregal szó található, ami szintén a könyvek tárolására szolgáló bútorra utal. A könyvespolc fogalmát azonban nemcsak a lakásban, hanem például könyvtárakban, iskolákban vagy irodákban is használják. A szó használata azonban nem korlátozódik csak a könyvekre, hiszen más tárgyakat is el lehet helyezni rajta.

Asszociációk

  1. Könyvek.
  2. Olvasás.
  3. Intellektualizmus.
  4. Tudás.
  5. Kultúra.
  6. Otthon.
  7. Dekoráció.
  8. Szoba.
  9. Rendszer.
  10. Tárolás.

Szinonimák

könyvtárszekrény, könyvszekrény, könyvtároló, könyves szekrény, könyves fiókos szekrény, könyvpolc, könyvsor, könyves állvány, könyves vitrin, könyves rekesz, könyves raktár, könyves tároló.

Példamondatok

  1. A könyvespolcom tele van izgalmas regényekkel és tanulságos szakkönyvekkel.
  2. Az új lakásunkban még nincs könyvespolc, de hamarosan beszerzünk egyet.
  3. A gyerekeknek külön könyvespolcot rendeztünk be a szobájukban.
  4. A nagymamám könyvespolca tele van régi, antik könyvekkel.
  5. Az irodámban a könyvespolc a fal egyik felét foglalja el, és minden fontos szakirodalom megtalálható rajta.
  6. A könyvtáramban több száz könyv sorakozik a könyvespolcokon, és mindig van valami új olvasnivaló.
  7. Az étkezőnkben van egy falra szerelt könyvespolc, amelyet díszes konyhai edényekkel és dekorációkkal egészítettünk ki.
  8. A baráti összejöveteleinken a könyvespolcon található képeskönyvekből szoktunk nézegetni és beszélgetni.
  9. Az ágyam mellett van egy kis könyvespolc, ahol mindig van egy jó könyv, amit esténként elolvasok.
  10. Az irodámba érkező vendégeim mindig megdicsérik a szép, modern könyvespolcomat.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: