Kötetszám szó jelentése

A kötetszám kifejezés az irodalmi művek kiadásának egy fontos jellemzője, amely a művek megjelenésének módját és terjedelmét határozza meg. A kötetszám jelentése az adott művek száma, amelyek egy kötetben találhatóak. A kötetszám lehet egyetlen mű, de lehet több mű is, amelyeket egy kötetbe gyűjtenek össze. A kötetszám fontos szerepet játszik az irodalmi művek kiadásában, hiszen a kötetek terjedelme és anyaga meghatározza a könyv árát és a kiadói stratégiát.

Lexikológia

A kötetszám az egy adott kiadványban szereplő kötetek számát jelenti. Általában azonos témakörhöz kapcsolódó szövegeket, írásokat, cikkeket vagy könyveket gyűjtenek össze egy kiadványban, és ezeket külön-külön kötetekbe rendezik. A kötetszám azonban nem csak könyveknél, hanem például folyóiratoknál is fontos információ, hiszen ez alapján lehet meghatározni, hogy az adott szám melyik kötetbe tartozik. A kötetszám általában római számmal jelölt, és a kiadvány címlapján, illetve az oldalszámoknál is feltüntetik. Az is előfordulhat, hogy egy kötetet több kötetre osztanak fel, ha az túl terjedelmes lenne egyetlen kötetben. Ebben az esetben a kötetszám megadásánál az egyes köteteket betűvel jelölik, pl. 1. kötet A rész, 1. kötet B rész stb.

Etimológia

A „kötetszám” szó eredete egészen az írásbeliség kezdetéig nyúlik vissza. Az első írott művek még tekercsek formájában készültek, és a könyvek kialakulásával kezdett elterjedni a kötési technika. A könyvkötészet kialakulásának köszönhetően szükségessé vált a könyvek számozása, hogy könnyebb legyen az azonosításuk és az elrendezésük. A könyvek egyes részeit, azaz a fejezeteket, szakaszokat és egyebeket is számmal jelölték, hogy a tartalmuk könnyebb legyen az azonosításuk. A számokat általában a könyv elején vagy végén található tartalomjegyzékben tüntették fel. A kötetszám fogalmát azonban csak később használták, amikor a könyveket több kötetben is kiadták. Ekkor a köteteket is számmal jelölték, hogy könnyebb legyen az azonosításuk és az elrendezésük. A kötetszám tehát a könyvkötészet fejlődésével alakult ki, és azóta is használatos a kötetek azonosítására.

Jelentés különböző szótárakban

A kötetszám kifejezés az irodalmi művek és más kiadványok rendszerezésére szolgáló fogalom. A kötetszám egy adott mű egyes részeit jelöli, amelyeket külön-külön is ki lehet adni. A kötetszám általában egy számjegy vagy betűjel, amely az adott kötetet azonosítja az összes többi kötet között.

A szótárakban a kötetszám szó különböző értelmezéseket kapott az idők során. A szótárakban általában a könyvek és más kiadványok számozására használják a kötetszámot. A kötetszámot gyakran használják az enciklopédiákban, az évkönyvekben, a lexikonokban és más hasonló kiadványokban.

A kötetszám szó jelentése azonban nem korlátozódik csak a könyvekre. A kötetszámot használják a folyóiratok és más periodikák esetében is. Ebben az esetben a kötetszám általában egy adott évben kiadott összes számot jelöli, amelyeket egy kötetbe gyűjtöttek össze.

Összességében a kötetszám szó jelentése a szótárakban egyszerűen a kiadványok számozására szolgáló fogalom. A kötetszám segít az olvasónak az adott mű részeinek azonosításában és a könnyebb rendszerezésében.

Asszociációk

  1. könyv.
  2. oldalszám.
  3. terjedelem.
  4. sorozat.
  5. kiadó.
  6. könyvtár.
  7. polc.
  8. ár.
  9. bestseller.
  10. lapozgató.

Szinonimák

  • könyvszám.
  • kötetek száma.
  • művek száma.
  • darabszám.
  • volumen.
  • tomusszám.
  • könyvadag.
  • könyvállomány.
  • könyvtárkészlet.
  • könyvgyűjtemény.

Példamondatok

  1. A könyvtárban rengeteg kötetszám áll a látogatók rendelkezésére.
  2. A tudományos folyóirat utolsó kötetszáma érdekes cikkeket tartalmaz.
  3. Az irodalmi művek kötetszáma a könyvesboltban meglehetősen magas áron kapható.
  4. Az egyetemi könyvtárban a magyar irodalom kötetszámai vannak a legjobban kihasználva.
  5. A könyvkiadók általában a kötetszám alapján határozzák meg a könyv árát.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: