A müezzin szó az iszlám vallásban fontos szerepet játszik, hiszen a muzulmánok imádkozásra hívását végzi az imádkozók felé. A szó eredete és jelentése azonban nem mindenki számára ismert, ezért érdemes közelebbről megvizsgálni ezt a fogalmat. A következőkben röviden bemutatjuk a müezzin szó eredetét és jelentését, hogy jobban megérthessük ennek a fontos vallási szereplőnek a szerepét és jelentőségét.
Lexikológia
A müezzin az iszlám hívők számára fontos személy, akinek feladata az imára hívás. Az arab nyelvben a müezzin szó jelentése „az, aki az imára hív”. A müezzin a mecset tornyából, a minaretből hívja az embereket az imára öt alkalommal naponta. Az imára hívás hagyománya az iszlám kezdeti időszakára nyúlik vissza, és máig fontos szerepet tölt be az iszlám vallásban. A müezzinnek nagy felelőssége van a hívás pontos és szép előadása, mivel az imára hívásnak több ezer emberhez kell eljutnia, és az imára való felkészülést jelzi. A müezzin tevékenysége nem csak az imára hívásra korlátozódik, hanem fontos szerepe van a vallási életben is, hiszen az imára hívás mellett ő vezeti az imákat is. A müezzin szerepe az iszlám vallásban tehát rendkívül fontos és tiszteletreméltó.
Etimológia
A „müezzin” szó eredete a arab nyelvre vezethető vissza, és jelentése „az ima hívója”. A müezzin az iszlám vallásban az ima időpontjainak meghirdetéséért és az imádkozásra való felkészítésért felelős személy. A müezzin feladata, hogy az imára szólító hangos kiáltást, az ún. „azán”-t elmondja, amely a hívőket az imára való felkészülésre szólítja fel. Az azánban szerepel a „Allahu Akbar” (Isten a legnagyobb) mondat, amely az iszlám egyik legismertebb szent szava. A müezzin hagyományosan a mecset tornyából, a minaretből hirdeti az azánt, de manapság sok helyen már mikrofonnal vagy hangosbemondón keresztül is elmondják. A müezzin fontos szerepet tölt be az iszlám vallás gyakorlásában, és az ima időpontjainak meghirdetése révén hozzájárul a hívők közösségi életéhez és az imára való felkészüléshez.
Jelentés különböző szótárakban
A müezzin szó jelentése a különböző szótárakban nagyjából azonos. A török eredetű szó a muzdza jelentésű „hívás” vagy „kiáltás” szóból ered, és az iszlám vallásban a mecsetek minaretjéből elhangzó ima felhívását jelenti. A müezzin tehát a mecset hangszóróján keresztül felolvassa az imát, és hívja az embereket az imára. A szó használata azonban nem korlátozódik csak az iszlám vallásra, hiszen a müezzin szerepe sok helyen megtalálható a világon, ahol az emberek imádkoznak. A müezzin fontos szerepet tölt be a muszlim közösségek életében, és különleges tisztelet illeti meg azokban az országokban, ahol az iszlám vallás domináns.
Asszociációk
- Iszlám.
- Imádság.
- Minaret.
- Hangosbemondó.
- Reggeli ébresztő.
- Hívószó.
- Templomtorony.
- Közösség.
- Tradíció.
- Vallás.
- Tisztelet.
- Szertartás.
- Allah.
- Korán.
- Dzsámi.
Szinonimák
- imám.
- minaretőr.
- muzsza.
- azanmondó.
Példamondatok
- A müezzin a minareten állva hívja imára a híveket.
- Az iszlám vallásban a müezzinnek fontos szerepe van az imádkozók összehívásában.
- A müezzin hangja messzire elhallatszik a városban.
- A müezzin hajnali imára hívásának hangja mindig felébreszti az embereket.
- A müezzin énekhangja lenyűgöző és megnyugtató egyaránt.