Munkakör szó jelentése

A munkakör egy olyan fogalom, amely a munkavégzéshez kapcsolódó feladatokat, felelősségeket és hatásköröket foglalja magában. A munkakör meghatározza, hogy egy dolgozó milyen tevékenységeket végez a munkahelyén, milyen szinten kell rendelkeznie szakmai tudással és milyen döntéseket hozhat. A munkakör meghatározása fontos szerepet játszik a munkáltató és a dolgozó kapcsolatában, hiszen ennek alapján történik a munkabér meghatározása és a munkavégzés feltételeinek rögzítése.

Lexikológia

A munkakör fogalmát az adott munkahelyen betöltött pozícióval lehet leginkább azonosítani. Ez magában foglalja azokat a feladatokat, amelyeket a munkavállaló végrehajt, azokat a készségeket és képességeket, amelyeket használ, valamint azokat a felelősségeket, amelyeket visel. A munkakör egyfajta leírása annak, hogy mit várnak el a munkavállalótól, és milyen eredményeket kell elérnie a munka során. A munkakör meghatározása fontos a munkáltató és a munkavállaló számára is, hiszen segít abban, hogy tisztában legyenek azzal, milyen feladatokat kell ellátni, és milyen elvárásoknak kell megfelelni a munka során. A munkakör meghatározásának alapján lehet kiválasztani a megfelelő jelöltet is a pozícióra, és segít abban, hogy a munkavállalók motiváltak legyenek a munkájukban, hiszen tisztában vannak azzal, hogy mit kell elérniük a munka során.

Etimológia

A „munkakör” szó eredete az ókori görög nyelvre vezethető vissza, ahol a „ergon” szó jelentése munka vagy tevékenység volt. A latin nyelvben a „collocatio” vagy „officium” szavakat használták ugyanebben az értelemben. Az angol nyelvben pedig a „job” vagy „occupation” szavakat használják a munkakör kifejezésére. A munkakörök fogalmának kialakulása a modern ipari forradalommal és a munkamegosztással függ össze, amikor a munkát az egyes munkafolyamatokra bontották, és különféle szakmák és munkakörök jöttek létre. A munkakörök ma már szinte minden szervezetben megtalálhatók, és fontos szerepet játszanak a munkahelyi szervezettség és hatékonyság biztosításában.

Jelentés különböző szótárakban

A munkakör szó jelentése a különböző szótárakban általában azonos. A munkakör egy adott munkahelyen betöltött pozíciót jelent, amelynek meghatározott feladatok, felelősségek és jogosultságok tartoznak. A munkakör általában az adott munkahelyen elvárt szakmai és személyes kompetenciákat is tartalmazza, és a munkáltató által meghatározott bérezési és előmeneteli lehetőségeket is befolyásolhatja. A munkakör szó jelentése általában általánosan elfogadott és használt szakmai kifejezés, amelyet a munkavállalók és a munkáltatók egyaránt használnak a munkahelyi feladatok és pozíciók meghatározására.

Asszociációk

munka, feladat, felelősség, pozíció, munkahely, állás, kötelesség, teendő, hatáskör, beosztás.

Szinonimák

  • foglalkozás.
  • állás.
  • pozíció.
  • feladatkör.
  • tevékenységi terület.
  • munkaterület.
  • beosztás.
  • poszt.
  • állomány.
  • foglalkozási terület.
  • szakma.
  • szerepkör.
  • munkavégzési terület.
  • munkaszféra.

Példamondatok

  1. Az én munkaköröm az ügyfélszolgálati munkatárs.
  2. A cég új munkakört hirdetett meg, amelyben a jelentkezőnek marketingterületen kell dolgoznia.
  3. Az új munkakör felvételéhez szükséges az egyetemi végzettség.
  4. A munkakör betöltése előtt az álláskeresőnek részt kell vennie egy interjún.
  5. A munkakörhöz kapcsolódó feladatok közé tartozik az adatok elemzése és riportok készítése.
  6. Az új munkakörben a jelentkezőnek magas szintű kommunikációs és vezetői készségekre van szüksége.
  7. A munkakör betöltése előtt a jelentkezőnek át kell esnie egy szakmai teszten.
  8. A munkakörhöz tartozó felelősségi körök közé tartozik a projektek megtervezése és végrehajtása.
  9. A munkakörhöz tartozó követelmények között szerepel az angol nyelvtudás.
  10. A munkakör betöltése előtt a jelentkezőnek bemutatnia kell referenciáit.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: