A „csatasor” kifejezés az egyik leggyakrabban használt katonai szó, amely egy hadsereg, vagy egy hadosztály által alkotott sorra utal. A cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy mit jelent pontosan a csatasor, milyen típusai vannak, és hogyan használják a katonák a harcmezőn. Emellett megismerhetjük a csatasor történelmi hátterét, valamint azt, hogy hogyan változott az idők folyamán a hadviselés során alkalmazott harci formációk között.
Lexikológia
A csatasor kifejezés a hadviselés világában használatos, és az ellenséggel szemben felállított harci egységeket jelenti. A csatasorokat általában úgy alakítják ki, hogy azok minél hatékonyabban tudjanak védekezni vagy támadni. A csatasorok tagjai általában fegyverekkel és felszerelésekkel vannak ellátva, amelyek segítségével hatékonyan harcolhatnak az ellenséggel szemben. A csatasorok összetétele és elrendezése azonban nagyban függ az adott hadviselési helyzettől, a hadsereg méretétől és az ellenség haderejétől. A csatasorok felállítása és irányítása azonban mindig a hadsereg legmagasabb parancsnokának a feladata, aki általában a hadsereg vezérkari főnöke. A csatasorokat általában az ellenséggel szembeni harc során alkalmazzák, és nagyban hozzájárulnak a hadsereg győzelméhez.
Etimológia
A „csatasor” szó eredete egészen az ókori Rómáig nyúlik vissza. A latin „acies” szó ugyanis azt jelentette, hogy „csatasor”, illetve „harci rend”. Az acies szó a középkorban számos nyelvbe átvándorolt, így a középlatin „aciarium” szóból alakult ki a francia „acier” (acél) szó, mely magyarul is hasonlóan hangzik.
A „csatasor” szó magyar nyelvre történő átvétele valószínűleg a török hódoltság idejére nyúlik vissza, amikor a magyar katonák a török sereg ellen harcoltak. A török hadseregben használták a „cengiz” szót a csatasor jelölésére, melyet a magyar katonák átvettek és a „csatasor” szóvá alakítottak.
A „csatasor” szó azóta is használatos, és egyértelműen jelöli a hadseregben a harci rendet, a katonák egymás mögötti sorait. A szó használata azonban nem korlátozódik a hadseregre, használják például sporteseményeken is, amikor a csapatok sorrendjéről beszélünk.
Jelentés különböző szótárakban
A csatasor szó jelentése a különböző szótárakban hasonlóan hangzik: egy hadsereg harcoló egységeinek sorát jelöli. A szó használata a katonai szakzsargonban gyakori, és a hadviselés során az egységek elhelyezkedésére, felállítására utal. Emellett a csatasor kifejezés átvitt értelemben is használatos, például a politikai vagy gazdasági csatákban. A szó eredete a latin „acies” szóból származik, ami szintén harcászati egységet jelentett. A csatasor szó használata tehát az emberiség történelmének egyik legősibb tevékenységére, a hadviselésre utal, és a mai napig fontos szerepet tölt be a katonai és a civil életben is.
Asszociációk
harc, hadviselés, katona, fegyver, lövészárok, taktika, stratégia, ellenség, győzelem, vereség, csatazaj, hadsereg, hadvezetés, támadás, védekezés, haditerv, hadművelet, frontvonal, katonai erő, hadifelszerelés, csatatér.
Szinonimák
- ütköződés.
- összecsapás.
- harc.
- csatázás.
- összetűzés.
- küzdelem.
- harci helyzet.
- ütközet.
- harcolás.
- harci szituáció.
- harci cselekmény.
- összecsapó helyzet.
- konfliktus.
- harci vonulat.
- csatamező.
Példamondatok
- A csatasorban álló katonák fegyverüket készenlétbe helyezték.
- A csatasorban álló lovak nyugtalanul toporogtak.
- Az ellenség csatasorában láttam az egyik barátomat harcolni.
- A csatasorban álló harci gépek hatalmas robajjal indultak el.
- Az ágyúk a csatasorban állva várakoztak a parancsra.
- A csatasorban álló hadvezér bátran vezette csapatát a győzelem felé.
- Az ellenséges csatasorban hirtelen elkezdtek tüzelni a géppuskáik.
- A csatasorban álló katonák kitartóan küzdöttek a végsőkig.
- A csatasorban álló hadsereg hatalmas erejétől elámulva néztem.
- A csatasorban álló lovasság látványa félelmetes volt.