Diákgyerek szó jelentése

A „diákgyerek” kifejezés a diák és a gyerek szavak összetételéből jön létre, és általában az iskolás korú gyermekekre utal. A szóhasználatban általában azokat a fiatalokat jelöli, akik rendszeresen járnak iskolába, és tanulmányaikat végzik. A diákgyerekeknek fontos szerepük van a társadalomban, hiszen ők a jövő generációja, akiknek feladata, hogy a jövőben sikeresen helytálljanak a munkaerőpiacon és hozzájáruljanak a társadalom fejlődéséhez. A cikkünkben részletesebben is megvizsgáljuk a „diákgyerek” szó jelentését, és bemutatjuk, hogy milyen kihívásokkal kell szembenézniük a mai fiataloknak.

Lexikológia

A diákgyerek kifejezés azokra a fiatalokra utal, akik tanulmányaikat végzik az általános iskolában vagy a középiskolában. A szóösszetételben a „diák” jelentése tanuló, míg a „gyerek” kifejezés általában a fiatal korra utal. Azonban a diákgyerek kifejezés nem csak a korra, hanem a tanulói státuszra is utal, és a diákgyerekek általában a tanulmányaikra fókuszálnak.

A diákgyerek kifejezés használata a magyar nyelvben gyakori, és általában pozitív értelemben használják. A diákgyerekek azok a fiatalok, akik a jövőnk építőkövei, akiknek az oktatás és a tanulás a legfontosabb feladatuk. Az általános iskolás diákgyerekek általában az alapvető ismeretek elsajátítására fókuszálnak, míg a középiskolás diákgyerekek már előkészülnek az érettségi vizsgára és a felsőoktatási felvételire.

A diákgyerekek általában nagyon lelkesek és motiváltak a tanulásban, és sokuk számára a tanulás az életük középpontjában áll. Azonban, mint minden fiatal, a diákgyerekeknek is megvannak a maguk kihívásai és nehézségei, és fontos, hogy megfelelő támogatást és segítséget kapjanak ahhoz, hogy sikeresek legyenek az iskolában és az életben.

Etimológia

A „diákgyerek” kifejezés az egyetemi, főiskolai hallgatók között elterjedt szóhasználat. Az eredetét illetően több elmélet is létezik. Egyesek szerint a „diák” szó a latin „discipulus” szóból ered, ami tanítványt jelent. A „gyerek” szó pedig a magyar nyelvben már régóta használatos, és általában a fiatalabb korosztályt jelöli.

Mások szerint a „diákgyerek” kifejezés az 1800-as évek elején kezdett elterjedni a magyar nyelvben, amikor az akkori egyetemisták és főiskolai hallgatók még fiatalabb korban kezdték meg tanulmányaikat. Azóta a kifejezés használata általánossá vált, és a diákévek alatt szerzett élményeket és tapasztalatokat jelöli.

A „diákgyerek” kifejezés a magyar nyelvben tehát egyfajta szlengként alakult ki, és az egyetemi és főiskolai hallgatók körében használatos. A szóhasználat azóta is fennmaradt, és a diákok közötti beszélgetésekben és kommunikációban is gyakran előfordul.

Jelentés különböző szótárakban

A diákgyerek szó összetett kifejezés, amely a diák és a gyerek szavakból tevődik össze. Jelentése többnyire a diák életkorú gyereket jelöli, vagyis olyan személyt, aki még tanulóként jár iskolába. A szóhasználat azonban eltérő lehet az egyes szótárakban.

A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a diákgyerek szókapcsolat a diák szó szinonimája, amely a tanulót, az iskolába járó fiatalt jelenti. A gyerek szó pedig az életkorra utal, vagyis 14 év alatti személyt jelöl. Tehát a diákgyerek szókapcsolat az iskolás korú gyereket jelenti.

A Magyar Nyelv Értelmező Szótára hasonlóan értelmezi a diákgyerek szót, mint a diák szinonimáját, de nem tesz különbséget az életkorban.

A Képes Magyar Nyelvi Értelmező Szótár a diákgyerek szó jelentését az iskolába járó fiatallal azonosítja, de hangsúlyozza, hogy a szóhasználat inkább köznyelvi, mint hivatalos nyelvhasználat.

Összességében a diákgyerek szó jelentése az iskolás korú gyereket jelenti, de a szóhasználat eltérő lehet a különböző szótárakban.

Asszociációk

iskola, tanulás, könyvek, tollak, füzetek, órák, tanárok, társak, szünet, osztályterem, tanulmányi verseny, dolgozat, érettségi, diákigazolvány, diákhitel, diákmunka, diáksport, diákbuli.

Szinonimák

  • iskolás.
  • tanuló.
  • diák.
  • tanítvány.
  • növendék.
  • tanulólány/tanulófiú.
  • gyerek.
  • ifjú.
  • serdülő.
  • tinédzser.
  • fiatal.

Példamondatok

  1. Az iskolában sok diákgyerek van.
  2. A diákgyerek nagyon lelkesen tanul.
  3. A diákgyereknek sokat kell tanulnia az érettségiig.
  4. A diákgyereknek fontos, hogy rendszeresen tanuljon.
  5. A diákgyereknek sok barátja van az osztályában.
  6. A diákgyereknek sok dolga van az iskolán kívül is.
  7. A diákgyereknek fontos, hogy jól teljesítsen az évközi dolgozatokban.
  8. A diákgyereknek sok lehetősége van arra, hogy fejlessze magát.
  9. A diákgyereknek sokat kell utaznia az iskolába.
  10. A diákgyereknek fontos, hogy jó kapcsolatot ápoljon tanáraival.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: