A díszítés az egyik legősibb emberi tevékenység, amely során az emberek különböző tárgyakat díszítenek, hogy azok szépek és vonzóak legyenek. A díszítés lehet szimbolikus, esztétikai vagy funkcionalis célú, és számos kultúrában és időszakban különböző formában jelent meg. A díszítés szó jelentése azonban ennél sokkal többet takar, hiszen a díszítés nem csak a tárgyakat, hanem az embereket, az épületeket, az autókat és még sok minden mást is érint. Ebben a cikkben áttekintjük a díszítés fogalmát és annak különböző formáit, valamint bemutatjuk, hogy hogyan használják a díszítést a mindennapi életünkben.
Lexikológia
Díszítés az emberek életének szerves része. Minden kultúrában és korban jelen van, és számos formája létezik. A díszítés lehet funkcionális, például egy épület vagy bútor esetében, vagy pusztán esztétikai értéket hordoz. A díszítés lehet szimbolikus is, amely jelentéseket hordoz, és fontos szerepet játszik a kultúrák és vallások kifejezésében. A díszítés lehet egyszerű vagy bonyolult, és lehet készítve különböző anyagokból, mint a fa, a kő, a fém, vagy akár az emberi test is. A díszítés lehet időtálló vagy időszakos, és lehet egyedi vagy tömegtermelésű. Minden esetben a díszítés célja, hogy szépítse, érdekesebbé tegye, vagy értékesebbé tegye az adott tárgyat vagy környezetet.
Etimológia
A „díszít” szó eredete a magyar nyelvben az ószövetségi héberből származik. A héber „tsavah” szó jelentése „rendezni, elrendezni, rendezkedni”. Ezt a szót a keresztény Bibliában is megtaláljuk, ahol az isteni parancsokat adó Isten azt mondja az embereknek, hogy díszítsék fel a szent helyeket.
Az „díszít” szó azonban nem csak a magyar nyelvben, hanem más nyelvekben is hasonló jelentéssel bír. A latin „decorare” szó jelentése „díszíteni, ékesíteni”, az angol „decorate” szó ugyanezt jelenti, míg a franciában „décorer” szó jelentése „dekorálni”.
A díszítés az emberiség történetében mindig is fontos szerepet játszott. Az ősemberek már a barlangjaikat is díszítették, hogy otthonosabbá és szebbé tegyék azokat. Az ókori görögök és rómaiak is nagy hangsúlyt fektettek a díszítésre, a templomaikat, palotáikat és középületeiket gyönyörűen ékesítették fel.
Ma már a díszítés nem csak az épületekre és a tárgyakra vonatkozik, hanem az ételekre, a ruhákra, a hajakra és a körömlakkokra is. A díszítésnek nagy szerepe van az emberi életben, hiszen segít kifejezni az egyéniségünket, és szebbé teszi a környezetünket.
Jelentés különböző szótárakban
A „díszít” szó jelentése a különböző szótárakban általában azt jelenti, hogy valami széppé, vonzóvá, érdekessé teszünk vele valamit. Ez lehet például egy ruhadarab, egy ékszer, egy épület vagy akár egy étel díszítése is. A díszítés lehet egyszerű vagy bonyolult, lehet szimmetrikus vagy aszimmetrikus, lehet színes vagy fekete-fehér, és lehet szabályos vagy szabálytalan. A díszítés lehet funkcionális vagy pusztán esztétikai értékkel bír, de mindenképpen hozzátesz valamit az adott tárgy vagy helyszín értékéhez és szépségéhez. A díszítésnek azonban nem csak külső megjelenésbeli szerepe van, hanem lehet belső tartalmi, jelképes vagy történeti jelentése is. A díszítés tehát nem csak a szépséget, hanem a kultúrát, a hagyományokat és az identitást is kifejezi.
Asszociációk
- karácsonyfa.
- virágcsokor.
- függöny.
- asztalterítő.
- szobanövény.
- étkészlet.
- gyertya.
- díszpárna.
- képkeret.
- szalvéta.
- szalag.
- koszorú.
- szobor.
- falióra.
- tapéta.
Szinonimák
díszelgő, ékes, feldíszített, fennhéjázó, fésült, frissen nyírt, füzérrel ékesített, gazdagon díszített, hímzett, kifestett, kirakott, kivilágított, körbevont, koszorúzott, meggyönyörködtető, meghímezett, megszépített, pompa, ragyogó, szépen berendezett, szépen díszített, szépen felöltöztetett, szépen kifestett, szépen kivitelezett, szépen megvilágított, szépen öltöztetett, szépséges, virágos, ékesség, ékszerdíszítés.
Példamondatok
- Az ünnepi asztalra szépen díszített virágokat tettünk.
- A karácsonyfa díszítése mindig nagy öröm számomra.
- Az esküvői tortát gyönyörűen díszítették cukormázakkal.
- Az otthonunkat minden évben szépen díszítjük a karácsonyi ünnepekre.
- A szobát színes függönyökkel és párnákkal díszítette fel.
- A torta tetejére csokoládéval díszítettünk apró díszeket.
- Az üzlet kirakatát szépen díszítették az ünnepi időszakra.
- Az esküvői ruháját gyönyörűen díszítették csipkével és gyöngyökkel.
- Az étel tálalásakor szépen díszítettük salátalevelekkel és paradicsomokkal.
- Az ünnepi dekorációk szépen díszítették az egész várost.