Egyházi szó jelentése

Az „egyházi” szó az egyházhoz kapcsolódó dolgokat, jelenségeket, intézményeket vagy személyeket jelöl. Az egyház lehet vallási szervezet, amelynek tagjai közös hitet, értékeket és gyakorlatokat osztanak meg, vagy egyházi jellegű lehet egy intézmény, amelynek tevékenysége valamilyen módon kapcsolódik az egyházhoz. A szó használata széles körű és változatos, és az egyes vallások és egyházak közötti különbségek miatt eltérő jelentéssel bírhat.

Lexikológia

Az egyházi szó jelentése az egyházhoz kapcsolódó, az egyházhoz tartozó, az egyházi intézményekhez kapcsolódó dolgokat jelöl. Az egyház szervezetei, intézményei, szolgálattevői és hívei mind egyházi jellegűek, vagyis az egyházhoz kapcsolódnak. Az egyházi tevékenységek és szertartások is az egyházi jellegűek, például a szentmisék, a keresztelők, a házasságkötések és a temetések mind az egyházhoz kapcsolódnak. Az egyházi jellegű dolgokat gyakran az egyházhoz kapcsolódó személyek végzik, akik az egyházi hivatásokat betöltik, például a papok, szerzetesek, szerzetesnők és diakónusok. Az egyházi jellegű dolgok tehát az egyházhoz kapcsolódnak, és az egyház szervezetei, intézményei és szolgálattevői által végzett tevékenységeket jelentik.

Etimológia

Az „egyházi” szó eredete a latin „ecclesiasticus” szóból származik, ami az egyházhoz vagy valláshoz kapcsolódó dolgokat jelent. Az „ecclesiasticus” szó pedig az ógörög „ekklesiastikos” szóból ered, ami az egyházgyűlésekre vagy az egyházak szervezeti struktúrájára vonatkozott. A szóhasználat az idők folyamán változott, és az „egyházi” szó ma már általánosan használt kifejezéssé vált, amely az egyházzal, vallással vagy vallási intézményekkel kapcsolatos dolgokra utal.

Jelentés különböző szótárakban

Az „egyházi szó” kifejezés jelentése eltérő lehet a különböző szótárakban. Általánosan azonban azt jelenti, hogy a vallással kapcsolatos szókincsbe tartozó szavakat foglalja magában. Az egyházi szókincs egyrészt a keresztény vallás szóhasználatát jelenti, másrészt a vallási rituálékat, szertartásokat, illetve a vallási szervezetek, intézmények neveit tartalmazza.

A legtöbb szótárban az egyházi szókincs definíciói az egyházi hagyományokat, a bibliai szövegeket és a liturgiát veszik alapul. A szókincsben található szavak jelentése és használata azonban változó lehet az egyes felekezetek és vallási közösségek között.

Az egyházi szókincs fontos szerepet tölt be a vallási életben, hiszen segítségével a hívők kommunikálnak egymással és az isteni szférával. Az egyházi szókincs ismerete elengedhetetlen az egyházi szolgálatokban, a vallási oktatásban és a teológiai tanulmányokban.

Asszociációk

  1. Egyház: A szó első asszociációja az egyházra vonatkozik, ami a vallási közösségeket foglalja magában.
  2. Istentisztelet: Az egyházi szertartások, imák és énekek jutnak eszembe, amelyeket az egyházi szolgálatok során végrehajtanak.
  3. Pap: Az egyház szolgálatában álló személy, aki áldozatot mutat be, tanítja a híveket és vezeti az egyházi közösséget.
  4. Hit: Az egyház alapja a vallásos hit, amelyet az egyházi közösség tagjai vallanak.
  5. Templom: Az egyházi közösség által használt épület, amelyben az istentiszteletek és szertartások zajlanak.
  6. Biblia: Az egyházi közösség szent könyve, amelyben az isteni tanítások és történetek találhatóak.
  7. Szentség: Az egyház által szentnek tartott dolgok, mint például a keresztelés, bérmálás, áldozás.
  8. Lelkiség: Az egyházi közösségekben fontos szerepet játszik a lelki élet, a hit elmélyítése és a lelki fejlődés.
  9. Szentély: Az egyházi épület szent területe, amelyben az oltár és a szentségi helyek találhatóak.
  10. Karácsony: Az egyházi ünnep, amely a keresztények számára Jézus születésének ünnepe.

Szinonimák

  • falusi.
  • vidéki.
  • kistelepülési.
  • provinciális.
  • rurális.
  • paraszti.
  • vidékes.
  • falusias.
  • agro-.
  • tanyasi.

Példamondatok

  1. Az egyházi szertartások nagy jelentőséggel bírnak a hívők életében.
  2. Az egyházi közösség tagjai rendszeresen találkoznak az imaházban.
  3. Az egyházi szolgálatokat általában papok és lelkészek végzik.
  4. Az egyházi intézmények fontos szerepet játszanak a társadalom életében.
  5. Az egyházi oktatás hosszú hagyományokra tekint vissza Európában.
  6. Az egyházi zenék nagyon szépek és meghatóak.
  7. Az egyházi épületek gyakran impozánsak és művészileg is értékesek.
  8. Az egyházi ünnepek és ünnepi szertartások színesítik a keresztény évkört.
  9. Az egyházi közösségek sokszínűek lehetnek a vallási hagyományok és gyakorlatok tekintetében.
  10. Az egyházi szimbólumok és jelképek sokszor mély értelmeket hordoznak.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: