Az „elmegy” szó egy gyakran használt kifejezés, amelynek jelentése sokféle lehet a kontextustól függően. Általában azt jelenti, hogy valaki vagy valami távozik vagy eltűnik valahonnan, de az is előfordulhat, hogy egy helyzet vagy állapot megváltozik. A cikkünkben részletesen foglalkozunk az „elmegy” szó jelentésével és használatával.
Lexikológia
Az „elmegy” kifejezés számos értelemben használatos a mindennapi beszédben. Általában azt jelenti, hogy valaki vagy valami elhagyja az adott helyet vagy állapotot. Például azt mondjuk, hogy „elmentem otthonról”, ha elhagytam a lakásomat, vagy hogy „az idő elment”, ha az idő múlt. Az „elmegy” kifejezés azonban nem csak térbeli vagy időbeli elmozdulásra utalhat, hanem érzelmi vagy mentális állapotváltozásra is. Például azt mondjuk, hogy valaki „elment a kedvemből”, ha már nem tetszik nekünk annyira, vagy hogy „az eszünk elment”, ha nem tudunk valamit megoldani. Összességében az „elmegy” kifejezés széles körben használt szókapcsolat, amelynek jelentése az adott kontextustól függően változhat.
Etimológia
Az „elmegy” kifejezés egy olyan szókapcsolat, amelyet a magyar nyelv használ a „távozik” vagy „elmegy valahová” jelentés kifejezésére. Az „elmegy” szó eredete azonban nem teljesen egyértelmű, és számos elmélet kering róla.
Egyes szakértők szerint az „elmegy” szó eredete a német „weg” szóból származik, amely szintén azt jelenti, hogy „távozik” vagy „elmegy valahová”. Mások szerint az „elmegy” szó egy régi magyar kifejezésből származik, amelynek jelentése „elindulni” vagy „elmozdulni valahonnan”.
Az „elmegy” szó eredetének pontos megállapítása azonban nehéz feladat, mivel számos más nyelv is használ hasonló kifejezéseket a „távozás” vagy „elmúlás” kifejezésére. Az „elmegy” szó használata azonban már régóta jelen van a magyar nyelvben, és széles körben használják mind hétköznapi, mind irodalmi szövegekben.
Jelentés különböző szótárakban
Az „elmegy” szó számos különböző jelentéssel bír a különböző szótárakban. Az egyik leggyakoribb jelentése az, hogy valaki vagy valami elhagy egy helyet vagy egy állapotot. Például, ha azt mondjuk, hogy „elmegyek otthonról”, akkor azt jelenti, hogy elhagyom az otthonomat és valahová máshova megyek. A „elmegy” szó azonban nem csak a fizikai helyváltoztatásra utal, hanem a mentális vagy érzelmi állapotokra is. Például, ha azt mondjuk, hogy „az eszem elmegy tőle”, akkor azt jelenti, hogy valami olyan dolog történt, ami miatt elveszítettük az eszünket vagy az önuralmunkat. Az „elmegy” szó tehát nagyon széles körű és változatos jelentéssel bír, és érdemes figyelni arra, hogy milyen kontextusban használjuk.
Asszociációk
- Távozás.
- Menet.
- Elindulás.
- Elköltözés.
- Elhagyás.
- Utazás.
- Elmúlás.
- Vége.
- Elvonulás.
- Elszállás.
Szinonimák
- távozik.
- elindul.
- elhagyja.
- elmegy.
- elköltözik.
- eltávozik.
- elutazik.
- elvonul.
- elhúzódik.
- elvonulás.
- elmenekül.
- elhalad.
- elszáll.
- elillan.
- elmenekít.
- elkerül.
- elmenés.
- elhajlik.
- elhalványul.
- elhalmozódik.
Példamondatok
- Ma este elmegyünk moziba.
- Sajnos a barátom el fog menni külföldre.
- Az idősebb generáció szerint a jó modorok lassan elmennek.
- Az évszakok változnak, a nyár hamarosan el fog menni.
- A vendégek már elmentek, most takaríthatunk.
- Az életedben sok ember fog eljönni és elmenni.
- Az idő múlásával a divat trendek is elmennek és újak jönnek.
- Azt mondta, hogy csak egy rövid időre fog elmenődni, de már három hónapja nincs itt.
- A koncert után mindenki elkezdett elmeni a parkolóból.
- Az élet folyamatosan változik és dolgok elmennek, de mindig lesznek újak, amik megérnek a várakozást.