A „gondnok” szó olyan személyt jelöl, aki valamilyen intézmény vagy ingatlan felügyeletére és gondozására van kinevezve. Leggyakrabban idősotthonokban, iskolákban, vagy éppen magánházakban dolgoznak gondnokok, akiknek feladatai közé tartozik az épületek karbantartása, a biztonságos működés biztosítása, valamint az intézmény vagy ingatlan lakóinak kényelmének és biztonságának megteremtése. A gondnokok fontos szerepet töltenek be az épületek és az ott lakók életében, és munkájuk nélkül az élet sokkal nehezebb lenne.
Lexikológia
A szó gondnok a gondviselő, gondozó, felügyelő személyt jelenti. Általában olyan személyeket jelöl, akik felelősek valamilyen terület vagy objektum fenntartásáért, karbantartásáért, illetve azok működőképességéért. A gondnokok lehetnek jogi vagy pénzügyi ügyekben is tevékenykedő személyek, akik az érintett személyek, csoportok vagy vagyonok érdekeit védelmezik és képviselik. A gondnokoknak általában magas szintű szakmai tudásra, tapasztalatra és felelősségtudatra van szükségük, mivel feladataik közé tartozik az érintett terület vagy objektum állapotának folyamatos figyelemmel kísérése és a szükséges intézkedések megtétele. A gondnokok szerepe tehát kiemelkedően fontos, hiszen hozzájárulnak a környezetünk és a társadalom működésének fenntartásához és javításához.
Etimológia
A „gondnok” szó eredete egészen a középkorig nyúlik vissza, amikor a kastélyok és uradalmak épületeit valakinek fel kellett őriznie és gondoskodnia róluk. A szó eredeti formája a „gondoskodó” volt, ami az idők során rövidült le a mai „gondnok” alakra. A gondnokok feladatai az évszázadok során változtak, de mindig az épületek és azok berendezéseinek karbantartása, javítása és védelme volt a fő feladatuk. A mai napig fontos szerepet játszanak a társadalomban, hiszen a lakóházak, irodák és intézmények gondnokai mindennapi munkájukkal biztosítják, hogy az épületek és a benne élők biztonságban és kényelemben élhessenek.
Jelentés különböző szótárakban
A gondnok szó jelentése a különböző szótárakban hasonló, ám nem teljesen azonos. Általánosan elfogadott definíciója szerint a gondnok olyan személy, aki valamilyen intézmény vagy épület felügyeletére és karbantartására van kinevezve. A gondnok feladatai közé tartozik az épület tisztán tartása, a javítások és karbantartások elvégzése, valamint a biztonsági előírások betartása és az esetleges problémák jelentése az illetékes személyeknek.
A szótárakban azonban eltérő árnyalatokkal találkozhatunk a gondnok szó jelentésével kapcsolatban. Néhány szótár például a gondnokot az épület vagy ingatlan tulajdonosának megbízásából dolgozó személyként határozza meg, míg mások a gondnokot egy intézmény vagy szervezet dolgozójaként határozzák meg. Az is előfordulhat, hogy a gondnok szó jelentése a törvényi szabályozásoktól függően eltérő lehet.
Összességében elmondható, hogy a gondnok szó jelentése egy olyan személyt takar, aki az épület vagy intézmény felügyeletére és karbantartására van kinevezve. Az árnyaltabb definíciók azonban eltérő árnyalatokkal határozzák meg a gondnok szerepét és feladatait.
Asszociációk
- politikai vezető.
- közigazgatási feladatokat ellátó személy.
- felelős a város vagy falu működéséért.
- döntéshozó.
- választott vagy kinevezett tisztségviselő.
- hatáskörrel rendelkező személy.
- közszolgáltatásokat biztosító szervezet vezetője.
- községi vagy városi tanács tagja.
- a lakosság érdekeit képviselő vezető.
- adminisztratív személyzet tagja.
Szinonimák
- ügyintéző.
- megbízott.
- képviselő.
- adminisztrátor.
- felügyelő.
- vezető.
- titkár.
- intéző.
- ügyvivő.
- megbízottként működő személy.
Példamondatok
- A városban a polgármester gondnokai vigyáznak a közterületek tisztaságára.
- A gazdaságban a gondnok feladata a költségvetési tervezés és a pénzügyi ellenőrzés.
- Az iskolában a gondnokok felelősek az épület karbantartásáért és a biztonságos környezet fenntartásáért.
- A börtönben a gondnokok feladata a fogvatartottak felügyelete és a rend fenntartása.
- A parkokban a gondnokok gondoskodnak a növények és az állatok egészséges fejlődéséről és védelméről.