A bejgli egy hagyományos magyar sütemény, amelyet a 19. században kezdtek el először elkészíteni. A bejgli szó jelentése sokféle lehet, de a legtöbb forrás úgy definiálja, mint egy töltött süteményt, amelyet különböző töltelékekkel töltenek meg. A bejgli tölteléke lehet dió, mák, szilva, alma, meggy vagy más gyümölcs, de néha karamell vagy más szárított gyümölcsök is. A bejgli sütemények sütés nélkül is elkészíthetők, de sokan szeretik sütni őket, hogy megkapják a kívánt ízt és textúrát.
Lexikológia
Bejgli egy hagyományos tésztából készült magyar sütemény, melyet a karácsonyi ünnepek alkalmával szokás fogyasztani. A süteménynek három alapvető összetevője van: tészta, dió és mák. A tésztát lisztből, tojásból, vajból és tejből készítik, amelyeket általában színes, cukros mákkal és dióval töltik meg. A bejgli többféle formában is elkészíthető, lehet hosszúkás, négyzet alakú, vagy akár gömbölyű is. A bejgli megfőzéséhez szükség van egy különleges tepsire, amelynek a közepén egy kis gomb alakú lyuk van, hogy a sütemény alját ne túlzottan megsüssék. A bejgli egy finom és ízletes sütemény, amelyet a magyarok szeretnek és értékelnek. A bejgli íze különleges és édes, ami a dió, a mák és a cukor kombinációjának köszönhető. A bejgli a magyar kultúra része, és a karácsonyi ünnepek idején egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Etimológia
A bejgli szó eredete több mint 200 évre nyúlik vissza. Az első ismert említése 1795-ből származik, amikor egy bécsi szakácskönyvben találkozhatunk vele. A könyv szerint a bejgli a bécsi szakácsmesterek egyik kedvelt desszertje volt, amelyet különböző töltelékekkel készítettek. A szakácskönyv szerint a bejgli tölteléke lehetett dió, mák, mazsola, szilva, méz vagy csokoládé. A bejgli szó eredetét nem tudjuk biztosan meghatározni, de sok nyelvész szerint eredetileg a német „beugel” szóból származik, amelynek jelentése „csiga”. Ez a szó azért merült fel, mert a bejgli alakja hasonlít a csigák alakjához.
Jelentés különböző szótárakban
A bejgli egy hagyományos magyar sütemény, amelyet általában karácsonykor fogyasztanak. A sütemény két változatban készül: a mákos és a diós bejgli. A szó eredete nem teljesen tisztázott, de a legvalószínűbb, hogy a német „beugen” szóval áll kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy „belehajlani”. A bejgli szó jelentése a különböző szótárakban eltérő lehet, de általában a süteményre utalnak. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a bejgli egy henger alakú, töltött sütemény, amelyet karácsonykor szoktak készíteni. A Magyar Nagylexikon pedig azt írja, hogy a bejgli egy hosszúkás, töltött sütemény, amelyet dióval vagy mákkal töltünk meg. A bejgli szó a magyar nyelvben gyakran használt szó, és a magyar gasztronómia egyik jellegzetes édessége.
Asszociációk
- dió.
- kalács.
- szilva.
- mákos.
- alma.
- mazsolás.
Szinonimák
- Kifli.
- Rétes.
- Kalács.
- Tekercs.
- Pogácsa.
- Sütemény.
- Sütőtökös tekercs.
- Diós tekercs.
- Mákos tekercs.
- Mandulás tekercs.
Példamondatok
- Az ünnepi asztalra mindig kerül egy nagy adag bejgli.
- Anya minden évben elkészíti a hagyományos diós bejglit karácsonyra.
- A bejgli szeletelése mindig nagy ügyességet és türelmet igényel.
- Az édesanyám különleges bejglit készít, amiben többféle mag található.
- A bejgli illata már az ajtóból érezhető, amikor belépünk a lakásba.