A demokrácia fogalma és annak megvalósítása az emberiség történelmének egyik legfontosabb eredménye. A demokrata szó pedig ennek az elvnek a híveit jelöli, akik hisznek abban, hogy a hatalom a nép kezében van, és az államot az emberek érdekei alapján kell működtetni. A demokrata szó jelentése tehát a demokrácia elveit valló, azokat védő és képviselő emberek csoportját jelöli. A cikkünkben ezen fogalom körül járunk, és megvizsgáljuk, hogy a demokrata szó mit jelent a politikai életben és a mindennapi életben.
Lexikológia
A demokrata szó eredete a görög „demosz” (nép) és „kratosz” (hatalom) szavakból származik, és jelentése a népuralom. A demokrata egy olyan személy, aki hisz a népuralomban és a demokratikus értékekben. A demokrata elkötelezett az egyenlőség, a szabadság és a jogállamiság értékei mellett, és támogatja a demokratikus intézményeket, mint például a választásokat, a parlamentet és az alkotmányt. A demokrata szó használata azonban változó lehet, és különböző országokban és kultúrákban eltérő jelentéssel bírhat. Általában azonban a demokrata szó pozitív értékeket hordoz magában, és az emberek többsége számára a demokrácia és a demokratikus értékek fontosak és értékesek.
Etimológia
A „demokrata” szó eredete az ókori görögországi Athénra vezethető vissza, ahol a városállam demokratikus rendszere alapján a polgárok közvetlenül részt vettek a döntéshozatalban. A görög „demosz” szó jelentése nép, míg a „kratosz” hatalom, így a demokrácia szó szó szerinti jelentése a nép hatalma.
A demokrácia fogalmát később a rómaiak is átvették, de a középkorban és a reneszánsz idején a monarchiák uralma miatt a demokrácia fogalma háttérbe szorult. A modern demokrácia kialakulása azonban az 1700-as években kezdődött, amikor a felvilágosodás korának filozófusai újraértelmezték a demokrácia fogalmát.
A „demokrata” szó használata azonban csak az amerikai függetlenségi háború után terjedt el, amikor az Egyesült Államokban megalakultak a politikai pártok. Az 1828-as elnökválasztáson az Andrew Jackson vezette Demokrata Párt támogatói azóta is demokratának nevezik magukat, míg az ellenzéki oldalon a Republikánus Párt hívei használják ezt a kifejezést a demokratikus értékekkel szembeni érveik kifejezésére.
A „demokrata” szó tehát az ókori görög demokráciára vezethető vissza, de az amerikai politikai kultúrában vált igazán elterjedtté. Ma már a világ számos országában használják ezt a kifejezést a demokratikus értékek képviselőire, és a politikai pártok nevében is gyakran előfordul.
Jelentés különböző szótárakban
A demokrata szó eredete a görög „demosz” (nép) és „kratosz” (hatalom) szavakból származik, és azonosítja azokat az embereket, akik támogatják a népi hatalmat és az egyenlőséget. A demokrata szót különböző szótárakban különbözőképpen definiálják, de általában a demokratikus értékekhez és azok képviselőihez kapcsolódik.
A Merriam-Webster szótára szerint a demokrata az, aki támogatja a demokratikus kormányzást, az egyenlőséget és a jogokat, és aki a demokratikus párt tagja vagy szimpatizánsa. Az Oxford angol szótára hasonlóan definiálja a demokratát, mint aki támogatja a demokráciát és a demokratikus értékeket.
A magyar nyelvű szótárakban a demokrata szó jelentése hasonló, mint az angol és az amerikai szótárakban. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a demokrata az, aki a demokratikus elveket vallja és támogatja, míg a Magyar Nagylexikon azt mondja, hogy a demokrata az, aki a demokratikus kormányzást és a népi hatalmat vallja.
Összességében a demokrata szó jelentése a különböző szótárakban hasonló, és általában a demokratikus értékekhez és azok képviselőihez kapcsolódik. A demokrata szó azonosítja azokat az embereket, akik hisznek a népi hatalomban, az egyenlőségben és a jogokban, és akik támogatják a demokratikus kormányzást.
Asszociációk
- szavazás.
- választások.
- többségi szabály.
- emberi jogok.
- szabadság.
- egyenlőség.
- jogállam.
- polgári jogok.
- politikai pártok.
- közélet.
- parlament.
- hatalommegosztás.
- civil szervezetek.
- pluralizmus.
- társadalmi felelősségvállalás.
- közösségi érdek.
- nyilvánosság.
- média.
- demokratikus értékrend.
Szinonimák
- Köztársasági.
- Népi.
- Polgári.
- Társadalmi.
- Részvételi.
- Parlamentáris.
- Szabad.
- Liberális.
- Egyenlő.
- Jogállami.
- Alkotmányos.
- Választásos.
- Közösségi.
- Civil.
- Pluralista.
Példamondatok
- A demokrata rendszerben a nép választja meg a vezetőket.
- A demokrata párt támogatói nagy többségben vannak a városban.
- A demokrata elvek szerint minden ember egyenlő jogokkal rendelkezik.
- A demokrata országokban a sajtó szabadon működhet.
- A demokrata kormányok általában a gazdaság szabad piaci működését támogatják.
- Az ellenzéki párt demokrata elveket hirdet.
- A demokrata értékek közé tartozik a szólásszabadság és a véleménynyilvánítás szabadsága.
- A demokrata elvek mentén működő társadalmakban a kisebbségek jogai is védettek.
- A demokrata alapelvek szerint a hatalom megosztása és ellenőrzése fontos a korrupció megelőzése érdekében.