A „dögcédula” kifejezés az utóbbi időben egyre gyakrabban felbukkan a médiában és a közbeszédben. Azonban sokan nem tudják, pontosan mit jelent ez a kifejezés. A cikkünkben megpróbáljuk tisztázni a fogalom jelentését és eredetét.
Lexikológia
A dögcédula fogalma a középkori Európában jelent meg, és egy olyan okiratot jelentett, amely egy személy halálhírét hivatalosan közölte a közösséggel. Ezt a dokumentumot általában egy hivatalnok állította ki, és a halott nevét, halálozási dátumát és helyét tartalmazta. A dögcédulákat gyakran a templomokban vagy a városházákon helyezték ki, hogy mindenki tájékozódhasson a közösség tagjainak haláláról.
A dögcédulák a középkori Európában azért voltak fontosak, mert az embereknek nem álltak rendelkezésre a mai modern kommunikációs eszközök, mint például az internet vagy a telefon. Ezért a dögcédulák voltak az egyetlen módja annak, hogy az emberek megtudják, ki halt meg a közösségben. Emellett a dögcédulák segítettek a hatóságoknak is nyomon követni a halálozási arányokat, és kideríteni, ha valamilyen járvány vagy más egészségügyi probléma jelent meg a közösségben.
Bár a dögcédulák ma már nem használatosak, a fogalmuk továbbra is élő maradt az idők folyamán, és ma már a „dögcédula” kifejezést átvitt értelemben is használják. A modern időkben a dögcédula kifejezést általában olyan hírekre használják, amelyek valamilyen módon negatív hatással vannak az emberekre vagy a közösségre.
Etimológia
A „dögcédula” kifejezés az elmúlt évszázadban vált közismertté Magyarországon. Eredete azonban sokkal régebbre nyúlik vissza. A cédulák a középkorban már ismertek voltak, és általában írásos üzeneteket, értesítéseket tartalmaztak. Azokban az időkben azonban még nem használták a „dögcédula” kifejezést.
A „dögcédula” szó eredete a 19. századra tehető, amikor a járványok és a tömeges halálesetek miatt gyakran kellett kiadni olyan értesítőket, amelyekben a halottak nevét és a halál pontos okát közölték. Az ilyen cédulákat általában a házak ajtajára, falára, vagy az utcára helyezték ki, hogy mindenki értesüljön a tragikus eseményről.
A „dögcédula” kifejezés valószínűleg azért alakult ki, mert a járványok idején a halál olyan gyorsan terjedt, hogy az embereknek nem volt idejük megfelelően eltemetni a halottaikat. Így a halottak teste gyakran a házak előtt, az utcán, vagy a temetők kapujában maradt, és ezeket a helyeket a „döglött” testek szaga árasztotta el. A „dögcédula” kifejezés tehát a járványok és az elhunytak sokasága miatt vált közismertté, és azóta is használatos, bár már nem csak járványok idején.
Jelentés különböző szótárakban
A dögcédula szó egy régi, kevéssé használt kifejezés, amelynek jelentése azonban ma is fontos szerepet játszik a történelem és a politika területén. A szó eredete a középkori Európáig nyúlik vissza, amikor a városokban és falvakban hirdetményeket tettek közzé a közösség számára.
A dögcédula egy olyan hirdetmény vagy bejelentés, amelyet általában a közösségi helyeken, például a templomokban, a piacokon vagy a falvak főterén helyeztek ki. A cédulák általában fontos információkat tartalmaztak, például az adók, a törvények vagy a vásárok időpontját. A dögcédulák szövege gyakran nagyon hosszú volt, és a közösség nagy része számára olvashatatlan, így gyakran a helyi papok vagy más okos emberek segítségével kellett értelmezni őket.
A dögcédulák szó jelentése ma már inkább történelmi érdekesség, de a kifejezést még mindig használják a politikai körökben. A dögcédulák ma a politikai kampányokban olyan hirdetményeket jelentenek, amelyeket a pártok és a jelöltek kampányuk során helyeznek ki az utcákon, a falvakban és a városokban. Ezek a cédulák általában a jelöltek programját, ígéreteit és politikai álláspontját tartalmazzák, és az embereknek segítenek abban, hogy egy döntés előtt álljanak a választásokon.
Asszociációk
- Magyarország történelme.
- Habsburg Birodalom.
- Adózás.
- Kétnyelvűség.
- Az 1868-as végrehajtási rendelet.
- Magyar nyelv védelme.
- Magyar államiság.
- Jogfosztottság.
- Lakcím.
- Adókötelezettség.
Szinonimák
- halotti anyakönyvi kivonat.
- halotti bizonyítvány.
- halotti oklevél.
- halotti igazolás.
- halotti jegyzőkönyv.
- temetési engedély.
- temetési bizonyítvány.
- temetési okmány.
- temetési jegyzőkönyv.
- haláleset bejelentő lap.
Példamondatok
- A dögcédula az egyik legfontosabb okmány a kutyatartók számára.
- Az állatorvos csak akkor adhat ki dögcédulát, ha az állatnak megfelelően be van oltva.
- A dögcédula nélküli kutya nem mehet szabadon az utcán.
- A dögcédula a kutyatartó felelősségét is jelzi, hogy az állat megfelelően van ellátva és beoltva.
- A dögcédula segítségével könnyen azonosítani lehet az állatot és annak tulajdonosát.