A dzsessz egy olyan zenei stílus, amely a XX. század elején alakult ki az Egyesült Államokban. A dzsessz az egyik legnépszerűbb zenei stílusok egyike, amelyet a világ számos helyén játszanak. Az emberek szeretik a dzsesszt a sokszínűségéért és a kreativitásáért. Ebben a cikkben bemutatjuk a dzsessz szó jelentését és történelmét.
Lexikológia
A dzsessz lexikológiája magában foglalja a dzsessz számos különböző stílusát, műfaját és terminológiáját. A dzsessz stílusai között szerepel a New Orleans-i dzsessz, a swing, a bebop, a cool, a hardbop, a free jazz, a fusion és a latin jazz. A dzsessz műfajai között szerepelnek a koncertművek, a szólósok, a kvartettek, a szekciók, a big bandek, a dzsessz-rock, a dzsessz-blues, a dzsessz-funk és a dzsessz-rap. A dzsessz terminológiája magában foglalja a dzsessz hangszereit, kíséreteit, improvizációs technikáit és művészeti formáit. A dzsessz hangszerei között szerepel a bőgő, a zongora, a gitár, a szaxofon, a trombita, a dob és a fuvola. A dzsessz kíséretei között szerepelnek az alapok, a ritmusok, a kíséreti nóták és a háttérzene. A dzsessz improvizációs technikái között szerepelnek a blues, a vamp, a szóló és a kontrapunktikus technika. A dzsessz művészeti formái között szerepelnek a szóló, a duó, a trió, a kvartett, a kvintett, a sextett és a big band.
Etimológia
A dzsessz szó eredete bizonytalan, de a legvalószínűbb magyarázat szerint ez a szó egy afro-amerikai szleng szó, melyet a 19. század végén használtak. A szó eredetét többféleképpen magyarázzák. Az egyik magyarázat szerint a szó egy rövidített formája a jasmín (vagy jasmine) szónak, ami egy olyan fűszeres illatú jázmin fajta. Azt is elképzelhető, hogy a dzsessz szó egy rövidített formája a francia jaser szónak, ami annyit jelent, hogy „vigyázni” vagy „figyelni”. Mások azt állítják, hogy a szó egy rövidített formája a jesuiták (vagy jezsuita) szónak, ami a jezsuita rendhez tartozó papokra utal. Vannak olyanok is, akik azt állítják, hogy a szó egy rövidített formája a jest szónak, ami annyit jelent, hogy „viccelődni” vagy „viccelődni”. Az is elképzelhető, hogy a szó egy rövidített formája a jezebel szónak, ami egy bibliai karakter neve.
Jelentés különböző szótárakban
A dzsessz szó jelentése a különböző szótárakban eltérő lehet. Az Oxford English Dictionary (OED) szerint a dzsessz egy olyan zenei stílus, amely a 20. század elején a közép-amerikai és kelet-amerikai afro-amerikai kultúrából származik. Az OED szerint a dzsessz egy olyan zenei stílus, amely „különleges hangszereken játszott, improvizatív és ritmikus zenei stílus, amely általában bluesokból, ragtime-ból, szvingből és latin zenéből áll”. A Merriam-Webster szótár szerint a dzsessz „a 20. század elején kialakult, improvizatív, ritmikus, amerikai zenei stílus”. A Cambridge English Dictionary szerint a dzsessz egy „ritmikus, improvizatív amerikai zenei stílus, amelyet a 20. század elején fejlesztettek ki”. Mindegyik szótár megerősíti azt a tényt, hogy a dzsessz egy olyan zenei stílus, amely a 20. század elején alakult ki, és amelyet általában különleges hangszerekkel játszanak.
Asszociációk
A dzsessz asszociációkat sokféle dologra köthetjük. Az egyik legfontosabb asszociáció a swing. A swing egy olyan zenei stílus, amely az 1930-as években terjedt el, és a dzsessz egyik korai alapformája volt. A swing olyan zenei stílus, amelynek alapját a ritmusos és változatos hangszínek jelentik. A swing zene gyakran együttesek által játszott, lüktető ritmusokon alapul, amelyeket különböző hangszerek, mint például a szaxofon, a trombita, a gitár és a bőgő segítségével játszanak. A swing zene gyakran szórakoztató és magabiztos hangulatot sugároz, amely könnyen megfertőződik a közönséggel.
Szinonimák
- Assemble.
- Congregate.
- Gather.
- Meet.
- Rally.
- Reunite.
- Congruence.
- Collect.
- Crowd.
- Accumulate.
Antonímák
A dzsessz szónak számos antonimája van, amelyek különböző műfajokra utalnak. Az egyik a klasszikus zene, amely a dzsesszhez képest sokkal szabályosabb és szerkezetesebb stílus. A klasszikus zene sokkal hangsúlyosabb hangszereléssel rendelkezik, és sokkal komplexebb szerkezettel rendelkezik. A rock and roll egy másik antonimája a dzsessznek, amely az energikus gitár és dob alapokra épül. A rock and roll sokkal több érzelmet fejez ki, mint a dzsessz, és sokkal könnyebben érthető. Az elektronikus zene is egy antonimája a dzsessznek, amely szintetizátorokon és szintetizátorokon alapuló elektronikus hangszereken alapul. Ez a műfaj sokkal több szintetikus hangot használ, és sokkal kevésbé érzelmet fejez ki.
Példamondatok
- A királyi udvarban a dzsessz zene szinte minden alkalommal szólt.
- A dzsessz szerencsére még mindig népszerű a fiatalok körében.
- Az esti koncerten a dzsessz zene különleges hangulatot teremtett.
- Az étteremben dzsessz zene szólt, ami nagyon megnyugtató volt.
- Az előadóművész előadta a dzsessz számokat, és a közönség nagy örömmel fogadta őket.