Az „elolt” szó a tűz oltásával kapcsolatos kifejezés, amely azt jelenti, hogy sikerült megfékezni és lecsillapítani a lángokat. Azonban a szó alkalmazása nem korlátozódik csupán a tűzoltásra, hanem átvitt értelemben is használják, amikor valamilyen konfliktus vagy probléma megoldódik, elcsendesedik, megszűnik. A cikkünkben bemutatjuk az „elolt” szó jelentését és használatát, valamint példákat is sorakoztatunk fel az átvitt értelemben történő alkalmazására.
Lexikológia
Az elolt szó egy tűzoltási kifejezés, amely azt jelenti, hogy a tűzoltók sikerült megfékezniük és eloltaniuk a tüzet. Ez azt jelenti, hogy a tűz már nem terjed tovább, és a tűzoltók biztonságosan beléphetnek a területre, hogy megkezdjék a tűz utáni helyreállítási munkálatokat. Az eloltás folyamata általában hosszú és nehézkes, és a tűzoltók számos eszközt és technikát használnak, hogy elérjék a céljukat. Az eloltás után a tűzoltók általában ellenőrzik a területet, hogy biztosak legyenek abban, hogy a tűz teljesen eloltódott és nincs veszélye a visszagyulladásnak. Az eloltás egy fontos és veszélyes feladat a tűzoltók számára, és a sikeres eloltás hatalmas megkönnyebbülést jelent mind a tűzoltóknak, mind a helyi közösségnek.
Etimológia
Az „elolt” szó eredetéről számos elmélet létezik. Az egyik teória szerint a szó a középfelnémet „ulken” szóból ered, ami annyit jelent, hogy „ülni”. Ezt a szót a tűz oltására használhatták, hiszen az oltóanyagot általában ülve juttatták a tűzre. A szó az idők során átalakult és ma már az „elolt” kifejezést használjuk a tűz oltására.
Egy másik elmélet szerint a szó az ónémet „uolten” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „valamit eltakarni, eltűntetni”. Ezt a szót a tűz oltására is használhatták, hiszen az oltóanyag eltakarja a tüzet és eltűnteti a lángokat.
Bármelyik elmélet is helytálló, az biztos, hogy az „elolt” szó már régóta használatos a tűz oltására. A szó használatának előzményeit azonban nehéz visszakövetni, hiszen az ősi időkben nem volt írásbeliség, így a szavak eredete is csak szóbeli hagyományok útján terjedt.
Jelentés különböző szótárakban
Az „elolt” szó jelentése számos különböző szótárban megtalálható. Általánosságban azt jelenti, hogy valamilyen tüzet vagy lángot sikerült eloltani, azaz megszüntetni. Az eloltás lehet egyéni vagy közösségi erőfeszítés eredménye, és lehetőséget ad arra, hogy a tűzveszélyes helyzeteket elkerüljük.
A magyar nyelvű szótárakban az „elolt” szó többnyire az igei alakjában szerepel, és a tűzoltás, illetve a tűzvédelem szókincséhez tartozik. A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint az „elolt” jelentése az, hogy „megszüntet egy tüzet, lángot”, míg a Magyar Nagylexikon azt írja, hogy „a tüzet, lángot megszünteti, kialudtá teszi”.
Az angol nyelvű szótárakban is megtalálható az „elolt” szó megfelelője, az „extinguish”. Az Oxford English Dictionary szerint az „extinguish” jelentése „megszüntet valamilyen tüzet, lángot vagy világítást”, míg a Merriam-Webster szótár azt írja, hogy „teljesen kialudtít valamit, mint például egy tüzet vagy lángot”.
Összességében elmondható, hogy az „elolt” szó jelentése a különböző szótárakban hasonló, azaz arra utal, hogy valamilyen tüzet vagy lángot sikerült megszüntetni. A szó a tűzoltás és a tűzvédelem szókincséhez tartozik, és fontos szerepet játszik a biztonságos életvitelben.
Asszociációk
- Egy személy, akit már nem él.
- Halál.
- Temetés.
- Fájdalom.
- Gyász.
- Elvesztés.
- Elköszönés.
- Élet vége.
- Sírás.
- Gyertya.
- Megemlékezés.
- Emlékezés.
- Utolsó pillanatok.
- Örökre eltűnni.
- Sors.
- Végső búcsú.
- Elhunyt.
- Emlékek.
Szinonimák
- életben maradt.
- túlélő.
- megmenekült.
- fennmaradt.
- életben maradó.
- életben lévő.
- megmaradt.
- élő.
- maradék.
- maradt.
- megmentett.
- átvészelte.
- szintén élő.
- megszabadult.
- átélte.
Példamondatok
- Az eloltott tűz után még sokáig füstölgött a helyszín.
- A tűzoltók gyorsan eloltották a lángokat, mielőtt azok tovább terjedhettek volna.
- Az eloltás után az épületben hatalmas károk keletkeztek.
- A tűzoltóknak sikerült eloltaniuk a tüzet, mielőtt az nagyobb károkat okozott volna.
- Az eloltás után a tűzoltók még sokáig ellenőrizték a helyszínt, hogy biztosak legyenek abban, hogy nincs újabb tűzveszély.