Az ételek világában számos olyan kifejezés létezik, amelyek jelentése nem mindig egyértelmű. Az egyik ilyen kifejezés a „fattyúcsülök”, amely sokak számára ismeretlen lehet. De vajon mi is az a fattyúcsülök és miért érdemes megismerni ezt az ételeket? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a fattyúcsülök jelentését, eredetét, és ízvilágát, hogy mindenki számára világos legyen, miről is van szó.
Lexikológia
A fattyúcsülök kifejezés talán nem mindenki számára ismerős, hiszen manapság már csak kevés helyen használják. A szóösszetételben található „fattyú” szó jelentése „apa nélkül született gyermek”, míg a „csülök” pedig a sertés lábszárrészére utal. Így a fattyúcsülök szóösszetételben egy olyan sertésből készült ételt takar, amely a csülök részének felhasználásával készült, és a hagyomány szerint az apa nélkül született gyermekek étke volt.
A fattyúcsülök elkészítése általában hosszabb időt vesz igénybe, hiszen a csülköt először főzni kell, majd sütőben kell megsütni, hogy az étel ropogós legyen. A hagyományos elkészítési mód szerint a csülköt fűszerekkel, zöldségekkel és borral ízesítik, majd sütőben, lassú tűzön sütik addig, amíg a hús puha és az ízek össze nem állnak.
Manapság a fattyúcsülök nem annyira elterjedt étel, de még mindig találkozhatunk vele néhány vidéki étterem étlapján. Az elkészítése bár időigényes, de aki szereti a hagyományos ízeket és ki szeretne lépni a szokványos ételek világából, érdemes kipróbálni ezt az ízletes, tartalmas ételt.
Etimológia
A „fattyúcsülök” szó egy érdekes kifejezés, amelynek eredete nem egyszerűen megmagyarázható. A „fattyú” szó jelentése egy olyan gyerek, aki nem ismerte az apját, vagy apját elvesztette. A „csülök” pedig egy sertés lábszára. Az összetett kifejezés tehát egy olyan sertéslábszár nevét jelöli, amelyet a gyerekek előszeretettel fogyasztanak.
Az eredetére vonatkozóan több elmélet is létezik. Egyesek szerint a „fattyúcsülök” szó a 19. században terjedt el, amikor a falusiaknak nem volt elég pénzük, hogy drága húsokat vásároljanak. Így aztán a sertéslábszárat, amely olcsóbb volt, gyakran fogyasztották. A „fattyú” szó pedig azért került a nevébe, mert a falusiak gyakran a ház körüli állatokat használták fel a hús elkészítéséhez, így előfordulhatott, hogy az apátlan malacok húsát használták fel.
Más elméletek szerint a „fattyúcsülök” szó eredete a cigányokhoz köthető. A cigányok ugyanis hagyományosan sokat foglalkoztak a sertésekkel, így előfordulhat, hogy a „fattyú” szóval jelölték az apátlan malacokat, és a „csülök” szóval a sertéslábszárat.
Bárhogy is alakult az eredete, a „fattyúcsülök” szó ma már szerves része a magyar gasztronómiának, és az emberek körében nagy népszerűségnek örvend.
Jelentés különböző szótárakban
A fattyúcsülök kifejezés egyre gyakrabban hallható az utóbbi időben, különösen a gasztronómiai területen. Azonban az emberek körében nem mindenki ismeri annak jelentését. A kifejezés szó szerinti fordítása „fattyú hús” vagy „fattyú comb”, és a sertéscomb egy adott részére utal, amelynek magas a zsírtartalma.
A különböző szótárakban a fattyúcsülök kifejezését különböző módon definiálják. A Magyar Értelmező Kéziszótárban a fattyúcsülök szócikkben az áll, hogy „a sertéscomb hátsó részének a zsírosabb része”. Az Élelmiszeripari Szakszótárban pedig így szerepel: „a sertéscomb hátsó részének a zsírosabb része, amely a taréj és a lapocka között található”.
A szakácskönyvekben azonban általában a fattyúcsülök kifejezést használják a sertéscomb hátsó részének a zsírosabb részére, amelyet általában hosszan füstölnek és sütnek, hogy ízletes, puha és szaftos legyen. A fattyúcsülök népszerűsége az elmúlt években növekedett, és egyre több étterem kínálja a menüjében.
Összességében a fattyúcsülök kifejezés azonosítja a sertéscomb egy adott részét, amelynek magas a zsírtartalma. A kifejezés egyre népszerűbb a gasztronómiában, és számos étterem és szakácskönyv használja a kifejezést, hogy ízletes ételeket készítsenek belőle.
Asszociációk
- Hús.
- Sült.
- Grill.
- Pác.
- Füstölés.
- Csont.
- Zsír.
- Ízletes.
- Köret.
- Barbecue.
- Piknik.
- Társaság.
- Nyári nap.
- Kerti sütögetés.
- Étterem.
- Gasztronómia.
- Magyaros konyha.
- Szalonna.
- Pörkölt.
- Paprikás.
Szinonimák
- zsíros hús.
- zsíros oldalasok.
- zsíros bordák.
- zsíros pecsenyék.
- zsíros sertéskaraj.
- zsíros tarja.
- zsíros hátgerinc.
- zsíros comb.
- zsíros lapocka.
- zsíros csülök.
Példamondatok
- A hétvégi ebédre sültünk finom fattyúcsülköket.
- A kocsmában a fattyúcsülök és a sör voltak az egyetlen opciók.
- A nagymama mindig a fattyúcsülökkel kényeztette a családját.
- A hentesnél a legjobb fattyúcsülöket lehet kapni.
- A hagyományos magyar étel, a pörkölt, nem lehet igazi fattyúcsülök nélkül.