Fecske szó jelentése

A „fecske” szó egy nagyon ismert és gyakran használt szó a magyar nyelvben. A madárfajtát jelölő szó mellett több jelentése is van, például szlengkifejezésként is használják. A cikkben bemutatjuk a „fecske” szó különböző jelentéseit és eredetét.

Lexikológia

A fecske egy kis testű madár, amely a földközeli régiókban él. Az állat hosszú szárnyai és hosszú farokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik számára, hogy nagyon gyorsan repüljön és manőverezzen a levegőben. A fecske általában kis rovarokkal táplálkozik, amelyeket a levegőből kap el.

A fecske a természetben nagyon fontos szerepet játszik, mivel segít a rovarok számának csökkentésében. Emellett a fecske a nyár jelképévé vált, és sok ember számára az évszak megérkezését jelzi. A fecske az emberek számára is fontos, mivel a madarak gyakran fészkelnek az emberek házainak falainál vagy tetőinél.

A szó „fecske” tehát nem csak egy egyszerű madárfajt jelöl, hanem sokkal többet is jelent. A fecske a természet és az emberi élet fontos része, és jelképezi a nyarat és az évszakok változását.

Etimológia

A „fecske” szó eredete a germán nyelvekig vezethető vissza, ahol az angol „swallow” és a német „Schwalbe” szavak hasonló jelentéssel bírnak. A szó a középkorban került át a magyar nyelvbe, valószínűleg a német vagy a szláv nyelveken keresztül. A fecske a magyar néphitben is fontos szerepet játszik, sokszor az égi madarak közé sorolják, és számos babonás hiedelem kapcsolódik hozzá. Az énekesmadárral szemben a fecske a városokban is otthonosan érzi magát, és az emberek számára is kedvelt madár, amelynek érkezése a tavasz beköszöntét jelzi.

Jelentés különböző szótárakban

A fecskéről mindenki tudja, hogy az egy kis madár, amely tavasszal érkezik hozzánk és ősszel visszatér Afrikába. Azonban kevesen tudják, hogy a fecskének számos jelentése van a különböző szótárakban. A legtöbb szótár elsődleges jelentése a madárfajt takarja, de akadnak olyan értelmezések is, amelyek az állat testrészére, vagy akár a sportra vonatkoznak.

A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a fecskének két jelentése van. Az egyik a madárfajta, a másik pedig a sportban használt ütő, amelynek lapja széles, és a hosszú nyélre van erősítve. A szótár azt is megemlíti, hogy a fecskelapát az építészetben használt eszköz, amelynek segítségével a vakolatot simítják.

A Magyar Nyelv Értelmező Szótára szintén két jelentést említ a fecskének. Az első jelentése a madárfajta, a második pedig a sportban használt ütő, amelynek lapja hosszúkás, és a nyélre van erősítve. A szótár azt is megemlíti, hogy a fecskék a házak homlokzatának díszítésére is használtak.

A Képes Magyar Nyelvtár szótára is két jelentést ad a fecskének. Az első jelentése a madárfajta, a második pedig a sportban használt ütő, amelynek lapja széles, és a hosszú nyélre van erősítve. A szótár azt is megemlíti, hogy a fecskék a házak homlokzatának díszítésére is alkalmasak.

Összességében elmondható, hogy a fecskének több jelentése is van a különböző szótárakban. A leggyakoribb jelentése a madárfajta, de a sportban használt ütő és az építőiparban használt eszköz is szerepel a definíciók között.

Asszociációk

madár, tavasz, repülés, kék, fekete, fehér, fészek, csirkefogó, szárnyak, csipogás, röpködés, migráció, összetartó család, szabadság, mozgás, élénkség, vidámság, természet, madártávlat.

Szinonimák

Fecske szó szinonimái:

  1. Fecskendő.
  2. Fecskerúd.
  3. Fecskefark.
  4. Fecskehát.
  5. Fecskepár.
  6. Fecskesereg.
  7. Fecskefészek.
  8. Fecskecsapat.
  9. Fecskeparipa.
  10. Fecskebúvár.
  11. Fecskefaj.
  12. Fecskehang.
  13. Fecskepárna.
  14. Fecskepilóta.
  15. Fecskepók.
  16. Fecskepörkölt.
  17. Fecskevándorlás.
  18. Fecskevész.
  19. Fecskevölgy.
  20. Fecskezárda.

Példamondatok

  1. A fecske gyorsan repült a kék ég alatt.
  2. Minden évben visszatérnek a fecskék a fészkükbe.
  3. A fecske fiókái már kirepültek a fészekből.
  4. A fecske csiripelése kellemes hangulatot teremtett a kertben.
  5. Az emberek régóta tisztelik a fecskét, mint a tavasz hírnökét.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: