Felbőszít szó jelentése

A „felbőszít” szó egy olyan kifejezés, amelyet gyakran használunk a mindennapi életben, amikor valami dühítő vagy bosszantó történik velünk. A cikkünkben részletesen bemutatjuk ennek a szónak a jelentését, eredetét és használatát, hogy jobban megértsük, hogyan alkalmazzuk helyesen a mindennapi kommunikáció során.

Lexikológia

A szó felbőszít egy olyan cselekedetet jelöl, amely során valaki, valamit nagyon dühös vagy mérges lesz. Ez a szó általában olyan helyzetekben használatos, amikor valaki vagy valami provokáló, bosszantó vagy idegesítő hatást gyakorol a másikra. A felbőszítés általában egy erős érzelmi reakció, amelyet nehéz megfékezni vagy elnyomni. A felbőszített személy gyakran dühkitöréseket produkál, és olyan dolgokat mond vagy tesz, amelyeket később megbánhat. A felbőszítés azonban nem mindig rossz dolog, mert bizonyos helyzetekben segíthet megoldani a problémákat vagy elérni a kitűzött célokat. Azonban fontos, hogy az érzelmi reakciók kontrolláltak legyenek, és ne vezessenek erőszakos vagy agresszív viselkedéshez.

Etimológia

A „felbőszít” szó eredete az ómagyar nyelvbe nyúlik vissza, ahol még „felbőszödik” alakban használták. Az eredeti jelentése az volt, hogy valaki mérges, dühös lesz. A szó az idők során átalakult, és a mai nyelvhasználatban már inkább arra utal, hogy valaki valamitől nagyon fel van háborodva, és ez a düh, indulat vezérelt cselekedeteket eredményezhet.

A szó eredetének további érdekessége, hogy a „bősz” szó az ómagyarban a „boszorkányt” is jelentette, így a „felbőszödik” kifejezés eredetileg azt jelentette, hogy valaki boszorkányságot művel, vagy valamilyen varázslatot hajt végre.

A „felbőszít” szó tehát az idők során jelentéseit tekintve is sokat változott, de az indulatok, düh és harag kifejezésére ma is használjuk, és mindennapi nyelvünk részévé vált.

Jelentés különböző szótárakban

A „felbőszít” szó jelentése az, hogy valakit vagy valamit dühbe hoz vagy felidegesít. A magyar nyelvű szótárakban általában hasonló definícióval találkozhatunk, azonban az egyes szótárakban kicsit eltérő szinonimákat is találhatunk a szóra. Például a Magyar Értelmező Kéziszótár szerint a „felbőszít” szó helyettesíthető a „mérgesít”, „dühít” vagy „idegesít” kifejezésekkel. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára pedig azt is megemlíti, hogy a „felbőszít” szó használatával az érzelmek intenzitása is kifejezhető, mivel a szó erőteljes negatív érzelmeket hordoz magában. Összességében tehát a „felbőszít” szó jelentése egyszerűen az, hogy valakit vagy valamit dühbe hoz, és a szó használatakor az érzelmek intenzitása is fontos szerepet játszik.

Asszociációk

düh, harag, idegeskedés, ingerültség, bosszúság, frusztráció, feszültség, indulat, agresszió, rossz hangulat, szomorúság, csalódottság.

Szinonimák

dühít, bosszant, ingerel, provokál, kihív, kivált, elégedetlenné tesz, feldühít, feszültté tesz, idegesít, irritál, kihoz, kikészít, kiverte a biztosítékot, kizökkent, megráz, megrázta a nyugalmát, megsért, meglep, megrémít, megszomorít, megszólít, megtámad, megtéveszt, megtört, megtörte a türelmét, megtépáz, megsért, megzavar, megzavarta a nyugalmát, provokatív, provokáló, tüzesít, tüzel, zavarba ejt.

Példamondatok

  1. Az új szabályok felbőszítették a dolgozókat.
  2. A rossz hírek felbőszítették az embereket az utcán.
  3. A politikus beszéde felbőszítette az ellenzéket.
  4. Az állatokat felbőszítette a vadászat hangja.
  5. A barátnőmnek a viselkedése felbőszített engem.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: