Adta szó jelentése

Az „adta” szó általánosan használt kifejezés a magyar nyelvben, amelynek számos jelentése van. Az adta szó jelentése lehet átad, adományoz, ad, illetve lehet jelentése az is, hogy adott időben, adott helyen vagy adott körülmények között történt valami. Az adta szó használata az írott és beszélt nyelvben is rendkívül gyakori, így fontos, hogy tisztában legyünk a különböző jelentéseivel és használatával.

Lexikológia

A „szó adta” kifejezés azt jelenti, hogy valami olyan tulajdonság vagy jellemző, ami magától értetődő vagy nyilvánvaló. Ez azt jelenti, hogy nem kell különösebben magyarázni vagy megmagyarázni, mert az már eleve a dologhoz tartozik. Például, ha valaki azt mondja, hogy egy adott étel „szó adta” finom, akkor azt jelenti, hogy az ételnek olyan íze és textúrája van, ami magától értetődően finomnak tűnik, és nem kell különösebben magyarázni, hogy miért is ízlik jól. A „szó adta” kifejezést általában akkor használjuk, amikor valami olyan tulajdonságról van szó, ami nehéz lenne pontosan meghatározni vagy leírni, de mégis fontos része az adott dolognak.

Etimológia

Az „adta” szó eredete a magyar nyelvben a „ad” ige múlt idejű alakjából származik. Az „ad” ige jelentése az, hogy valamit átadni, odaadni vagy adományozni valamit valakinek. A múlt idejű alak, az „adt” pedig azt jelenti, hogy valaki valamit már átadott, odaadott vagy adományozott valakinek. Az „adta” szó tehát arra utal, hogy valaki már átadta, odaadta vagy adományozta valamit valakinek a múltban. A szóhasználatban gyakran előfordul az „adta magát” kifejezés, amely azt jelenti, hogy valaki teljes erőbedobással, minden energiájával beleadja magát valamibe. A „adta magát” kifejezés azonban már nem a múlt idejű alak használatával jött létre, hanem az „ad” ige jelenidejű alakjának és a „magát” szó összetételéből.

Jelentés különböző szótárakban

Az „adta szó” kifejezés jelentése az eltérő szótárakban változó lehet. Általában azonban arra utal, hogy valami már megtörtént vagy bekövetkezett. Például, ha azt mondjuk, hogy „adta szó, hogy eljön a találkozóra”, akkor azt jelenti, hogy ígéretet tett arra, hogy megjelenik a megbeszélt időpontban. A szóhasználat azonban változó lehet a különböző kontextusokban. Egyes szótárak például csak az ígéretet jelentő értelmet említik, míg mások a „megadta” vagy „elmondta” szavakkal azonosítják. Mindenesetre, az „adta szó” kifejezés általában valamilyen szavatosságot vagy kötelezettséget jelent, amit valaki vállalt, és amit be kell tartania.

Asszociációk

  • adat.
  • adatbázis.
  • adatvédelem.
  • adatszolgáltatás.
  • adatfeldolgozás.
  • adatkezelés.
  • adatbiztonság.
  • adatelemzés.
  • adattárolás.
  • adatközpont.

Szinonimák

Nincs egyértelmű szinonimája, mivel az „adta” egy múlt időben használt ige alak. Az „adta” általában a „adni” igéből származik, és a jelentése „átadni” vagy „adni valakinek/valaminek”. A „adni” igének azonban számos szinonimája van, például: átadni, kiszolgálni, szolgáltatni, nyújtani, ajándékozni, adományozni, stb.

Példamondatok

  1. Az adta magát, hogy el kell mennünk haza.
  2. Az adta a lehetőséget, hogy végre találkozzunk.
  3. Az adta a lehetőséget, hogy megismerjük egymást jobban.
  4. Az adta a lehetőséget, hogy végre megoldjuk a problémát.
  5. Az adta a lehetőséget, hogy végre elinduljunk az úton.
  6. Az adta a lehetőséget, hogy végre megszabaduljunk a terhektől.
  7. Az adta a lehetőséget, hogy végre elérjük a célunkat.
  8. Az adta a lehetőséget, hogy végre megértsük egymást.
  9. Az adta a lehetőséget, hogy végre megtaláljuk az igazit.
  10. Az adta a lehetőséget, hogy végre boldogok legyünk.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: