Az „albérlő” szó egy olyan fogalom, amely gyakran felmerül a lakáskiadás vagy bérlés során. Az albérlők olyan személyek, akik bérelnek egy lakást vagy szobát, de nem közvetlenül a tulajdonostól, hanem egy másik bérlőtől, aki maga is bérelő az ingatlantulajdonostól. Az albérlőknek fontos szerepük van a lakáskiadás piacán, és számos jogi kérdés merülhet fel velük kapcsolatban. Ez a cikk bemutatja az albérlő fogalmát és jogi vonatkozásait.
Lexikológia
Az albérlő fogalma az utóbbi években egyre gyakrabban kerül szóba a lakáspiacon. Az albérlő olyan személy, aki egy lakást bérel valakitől, aki maga is bérelő, vagyis nem tulajdonosa a lakásnak. Az albérlő és a főbérlő közötti szerződésben rögzítik az albérlet díját, a bérleti időtartamot, valamint az albérlő jogait és kötelezettségeit.
Az albérlőknek általában nem kell a lakás fenntartásával és karbantartásával foglalkozniuk, hiszen ez a főbérlő feladata. Azonban fontos, hogy az albérlő betartsa azokat a szabályokat, amelyeket a főbérlő előír a lakás használatával kapcsolatban. Az albérlőnek például tilos a lakást továbbadni, vagy az eredeti szerződésben meghatározott számú személynél többet befogadni.
Az albérlőknek ugyanúgy joguk van a lakás használatához, mint a főbérlőnek. Az albérlőnek jogában áll például panaszt tenni, ha a lakásban problémák merülnek fel, vagy ha a főbérlő nem tartja be a szerződésben foglaltakat. Az albérlőknek ugyanakkor kötelességük a lakás tisztán tartása és a bérleti díj időben történő befizetése.
Az albérlői jogviszony előnye, hogy az albérlőnek nem kell nagy összegeket befektetnie a lakásba, így rugalmasabbá válik az életvitelük. Az albérlőknek azonban tudniuk kell, hogy az albérleti díj általában magasabb, mint a saját tulajdonú lakások esetében, és az albérlőknek nincs befolyásuk a lakás állapotára és a felújításokra.
Etimológia
Az „albérlő” szó eredete az albérletből származik, amely egy olyan lakás vagy szoba bérlési lehetőség, amelyet egy másik lakó bérelt ki és ad bérbe tovább. Az „albérlő” kifejezés a bérlő további bérlőjére utal, aki az eredeti bérlővel szerződik. Az „al” előtag jelentése „másodlagos” vagy „kiegészítő”, így az albérletben az „albérlő” a másodlagos bérlőt jelenti. A kifejezés először az 1800-as években jelent meg az angol nyelvben, majd az 1900-as évek elején terjedt el a magyar nyelvben is. Az „albérlő” fogalma gyakran használatos a diákok és fiatal felnőttek körében, akik együtt bérelnek lakást vagy szobát, hogy csökkentsék a lakhatási költségeket.
Jelentés különböző szótárakban
Az albérlő kifejezés egy olyan személyt jelöl, aki bérelt lakásban lakik, de nem ő a tulajdonos. Az albérlők általában hosszabb távra bérelnek lakást, és havonta fizetik a bérleti díjat. A szótárakban az albérlőt általában a bérlő fogalmával azonosítják, de hangsúlyozzák, hogy az albérlő nem a lakás tulajdonosa. Az albérlő fogalmát gyakran használják az egyetemisták és fiatalok között, akik együtt bérelnek lakást, hogy csökkentsék a lakhatási költségeiket. Az albérlőknek általában megvannak a saját szabályaik és szokásaik, amelyeket tiszteletben kell tartaniuk, hogy harmonikusan éljenek együtt a lakásban. Az albérlő szó tehát a bérlő fogalmával azonos, de hangsúlyozza, hogy az albérlő nem a lakás tulajdonosa.
Asszociációk
- Lakáskiadó.
- Bérbeadó.
- Bérlemény.
- Lakásbérlő.
- Házbérlő.
- Bérleti díj.
- Bérleti szerződés.
- Szoba albérlet.
- Garzon albérlet.
- Lakóingatlan.
- Bérleti jog.
- Költségvetés.
- Bérleti árak.
- Ingatlanpiac.
- Bérleti díj emelés.
- Albérlet keresés.
- Bérleti időszak.
- Bérleti kaució.
- Lakáshitel.
- Albérleti piac.
Szinonimák
bérlő, lakó, bérlők, bérlőket, lakók, albérlők, albérlőket, albérlővel, bérlővel, lakóval, albérlőkkel, bérlőkkel, lakókkal.
Példamondatok
- Az albérlőm már egy éve lakik nálam, és mindig időben fizeti a bérleti díjat.
- Az albérlőknek saját szobájuk van, de a konyha és a fürdőszoba közös használatú.
- Az albérlőmnek sajnos kellett elköltöznie, mert munkahelyet váltott és más városba költözött.
- Az albérlőmnek meghatározott időn belül ki kell költöznie, mert az ingatlant el kell adnom.
- Az albérlőm barátságos és segítőkész, mindig szívesen beszélgetek vele.