Az „apácazárda” kifejezés minden bizonnyal sokak számára ismerős, de nem mindenki tudja pontosan, hogy mit jelent. A cikkünkben ezért foglalkozunk ennek a kifejezésnek a jelentésével és eredetével, valamint bemutatjuk, hogy milyen szerepet játszottak az apácazárda nevű intézmények a történelem során. Ha kíváncsi vagy a téma részleteire, érdemes tovább olvasnod!.
Lexikológia
Az apácazárda egy olyan intézmény, amelyet a középkorban a női szerzetesrendek számára hoztak létre. A zárdák általában falusi vagy városi környezetben találhatók, és lehetővé tették az apácáknak, hogy elvonultan éljenek, és szent életet éljenek a világtól elszigetelve.
Az apácazárda egy olyan hely volt, ahol az apácák szigorú szabályok szerint élték mindennapjaikat. Az apácák általában reggeltől estig imádkoztak, dolgoztak és tanultak. Az életük nagy részét a zárdán belül töltötték, és csak ritkán hagyták el a területet.
Az apácazárda egy olyan hely volt, ahol az apácák tökéletesedni tudtak a hitben és a szeretetben. Az életüknek szentelték magukat, és az áldozatvállalás és az önmegtagadás volt az életük alapja. Az apácák általában szép ruhákat viseltek, és a zárdán belül szigorú szabályok szerint éltek.
Az apácazárda a mai napig létezik, és sok helyen még mindig az apácák otthona. Az intézménynek fontos szerepe van a katolikus egyházban, és az apácák élete példaértékű a hívők számára. Az apácazárda azonban nem csak vallási jelentőséggel bír, hanem a történelem egy fontos része is.
Etimológia
Az „apácazárda” kifejezés eredete több szempontból is érdekes. Egyrészt az „apáca” szó a katolikus egyház női szerzeteseit jelenti, akik az életüket az imádságnak, szolgálatnak és a szegények segítésének szentelik. Másrészt a „zárda” szó a szerzetesi élet egyik központi fogalmát jelöli, azaz azon épületegyüttest, ahol a szerzetesek élnek és dolgoznak.
Az „apácazárda” kifejezést először a középkori Európában használták, amikor is a szerzetesnők számára külön épületegyütteseket építettek, ahol az imádságot és a szolgálatot végezhették. Az apácazárda tehát egy olyan hely volt, ahol az apácák visszavonultan élhettek, és az életüket Istennek szentelhették.
A „zárda” szó eredete latin eredetű, a „cella” szóból származik, ami azt jelenti, hogy egy kis szoba vagy kamra. Az „apáca” szó pedig a görög „apaké” szóból ered, ami azt jelenti, hogy „apa leánya”.
Az „apácazárda” kifejezés ma is használatos, főként a katolikus egyházban, ahol az apácák továbbra is élnek és dolgoznak a zárdákban. Az „apácazárda” szó eredete tehát egy olyan időszakba nyúlik vissza, amikor a szerzetesi élet még nagyon fontos volt a társadalomban, és az apácák számára külön épületeket építettek, ahol az életüket Istennek szentelhették.
Jelentés különböző szótárakban
Az apácazárda szó jelentése a különböző szótárakban egyaránt a katolikus egyházhoz köthető női szerzetesrendek kolostorát jelöli. Az apácazárda a szerzetesnők lakhelye és központja, ahol imádkoznak, tanulnak, dolgoznak és szolgálják az egyházat. A zárda általában falak és kapuk által körülvett területen helyezkedik el, hogy a szerzetesek elvonultan élhessenek a világtól. Az apácazárda szó eredete az apáca szóból ered, ami görög eredetű és azt jelenti, hogy szűz. A zárda szó pedig a latin „sarta” szóból származik, ami varrásra utal, és arra a munkára utal, amelyet a szerzetesnők a kolostorban végeznek. Az apácazárda szó jelentése tehát a szűz szerzetesnők lakhelyét és munkahelyét jelöli.
Asszociációk
- Lovaglás.
- Lovak.
- Pajta.
- Csikósok.
- Pusztai élet.
- Táj szépsége.
- Hagyományok.
- Gasztronómia.
- Szállás.
- Kikapcsolódás.
- Természetvédelem.
- Történelem.
- Falusi turizmus.
- Kulturális programok.
- Lovagrend.
- Lovasversenyek.
Szinonimák
- apácaház.
- apácakolostor.
- apácaközösség.
- apácalak.
- apácalány.
- apácárium.
- apácakápolna.
- apácatemplom.
- apácaköntös.
- apácajelmez.
Példamondatok
- A régi időkben az apácazárda a nővérek otthona volt.
- Az apácazárda falai között csend és béke uralkodott.
- Az apácazárda kertjében virágok és zöldségek teremtek.
- Az apácazárda temploma gyönyörű freskókkal volt díszítve.
- Az apácazárda lakói szigorúan követik az apáca rend szabályait.
- Az apácazárda vendégszobájában a zarándokok pihentek.
- Az apácazárda konyhájában finom ételeket készítettek.
- Az apácazárda kórháza a betegek gyógyulásának szentelték.
- Az apácazárda udvarán a gyerekek játszottak.
- Az apácazárda ajtajánál a szegények kértek alamizsnát.