Archívum szó jelentése

Az archívum szó a latin „archivum” szóból ered, jelentése „irattár” vagy „dokumentumgyűjtemény”. Az archívumokban olyan írásos vagy más formában megjelenő dokumentumokat őriznek, amelyek fontosak lehetnek a történelem, a kultúra vagy más területek kutatása szempontjából. Az archívumok jelentősége az idő múlásával csak növekszik, hiszen a múlt eseményeiről és kultúrájáról szóló információk egyre értékesebbek lesznek.

Lexikológia

Az archívum szó a latin „archivum” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „őrzött hely”. Az archívumok olyan intézmények, amelyek az idők során fontos dokumentumokat, feljegyzéseket, fotókat és más történelmi anyagokat gyűjtenek és őriznek meg. Az archívumokban található anyagok lehetnek kormányzati dokumentumok, személyes levelek, fotók, filmek, hangfelvételek, könyvek és egyéb írott anyagok. Az archívumok fontos szerepet játszanak a történelem megismerésében, mivel ezek az anyagok lehetővé teszik az emberek számára, hogy megismerjék az előző generációk életét és kultúráját. Az archívumokban található anyagok nagy értéket képviselnek a kutatók, történészek, írók és egyéb szakemberek számára, akik az anyagokat felhasználják kutatásaikban és írásaikban. Az archívumok általában nyilvánosak és mindenki számára hozzáférhetőek, így bárki elérheti ezeket az értékes és fontos dokumentumokat.

Etimológia

Az „archívum” szó eredete a görög „arkhé” és „arkhéion” szavakhoz vezethető vissza, amelyek az ókori görög városokban található államtörténeti iratok tárolóhelyeit jelölték. Az „arkhé” szó jelentése „kezdet”, míg az „arkhéion” szó jelentése „az államügyek iratainak tárolóhelye”. A római birodalom idején az „archívum” szó már általánosan használatos volt az állami iratok tárolóhelyeként. A középkorban az egyházak is létrehoztak archívumokat, ahol az egyházi iratokat őrizték. A modern korban az „archívum” szó jelentése kiterjedt az összes írott és nyomtatott dokumentum tárolóhelyére, legyen az állami, egyházi vagy magánjellegű. Manapság az archívumokban számos fontos dokumentum, így történelmi feljegyzések, fotók, filmek és hanganyagok is megtalálhatók. Az „archívum” szó tehát az idők folyamán jelentős változásokon ment keresztül, de az eredeti jelentése mindmáig megmaradt.

Jelentés különböző szótárakban

Az archívum szó jelentése a különböző szótárakban általában azonos. Az archívum a múltbeli események, dokumentumok, feljegyzések, fotók és más hasonló anyagok tárolóhelye. Az archívumok általában múzeumokban, könyvtárakban, vagy akár magánszemélyeknél is megtalálhatóak. Az archívumokban található anyagok általában fontosak a történelem és a kultúra szempontjából, és azok megőrzése nagy jelentőséggel bír. Az archívumokban található anyagokat gyakran kutatási célból használják, és azok segítségével sokat lehet tanulni a múlt eseményeiről és az emberek életéről. Az archívum szó jelentése tehát rendkívül fontos és sokoldalú, és a történelem és kultúra megőrzése szempontjából kulcsfontosságú.

Asszociációk

  • Régi dokumentumok.
  • Poros könyvek.
  • Történelmi iratok.
  • Raktárak.
  • Megőrzés.
  • Kutatás.
  • Titkok.
  • Levéltár.
  • Régiség.
  • Múlt.
  • Gyűjtemény.
  • Adattár.
  • Digitalizálás.
  • Visszaemlékezés.
  • Közösségi emlékezet.

Szinonimák

dokumentumtár, irattár, gyűjtemény, adattár, adatbázis, archivum, levéltár, múzeum, könyvtár, dokumentumgyűjtemény, adatgyűjtemény, adatarchívum, iratgyűjtemény, iratarchívum.

Példamondatok

  1. Az archívum nagyon fontos forrása lehet a történelmi kutatásoknak.
  2. Az archívumokban rengeteg régi dokumentumot és fotót őriznek.
  3. Az archívumokban található információk segíthetnek megérteni a múlt eseményeit és folyamatait.
  4. Az archívumokban dolgozók nagy odafigyeléssel és precizitással végezik a munkájukat.
  5. Az archívumokban található anyagok digitális formában is elérhetőek, így könnyebben hozzáférhetővé válnak.
Tetszik ez a bejegyzés? Kérjük, ossza meg barátaival:
Szótár
Vélemény, hozzászólás?

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: