Az „átnő” szó egy olyan kifejezés, amelyet gyakran használunk a mindennapi beszédben. A szó jelentése azonban nem mindig egyértelmű, és sokan nem tudják pontosan, mit jelent. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk az „átnő” szó jelentését és használatát, hogy jobban megérthessük ezt a gyakran használt kifejezést.
Lexikológia
Az „átnő” kifejezés azt jelenti, hogy valami átmegy valamin vagy valakin, keresztüljut rajta vagy túljut rajta. Ez a szóhasználat általában átvitt értelemben használatos, például egy nehéz helyzetet kell átnyerni, vagy egy nehéz időszakon kell túljutni. Az „átnő” kifejezés használata tehát arra utal, hogy valaki vagy valami sikeresen megbirkózott egy kihívással vagy nehézséggel, és túljutott rajta. Ez a szóhasználat széles körben használatos mind a mindennapi életben, mind pedig a munkahelyen vagy az üzleti életben.
Etimológia
Az „átnő” szó eredete érdekes és egyben meglepő is lehet. A szó a magyar nyelv szláv eredetű szavai közé tartozik, és a „nő” szóból ered. A szó jelentése pedig az, hogy valaki vagy valami átlép valamin vagy valakin.
Az „átnő” szó használata a magyar nyelvben a 19. századra tehető. A szó azóta is használatos, és az évek során számos árnyalatot kapott. A szó használata azonban nem csak a magyar nyelvre jellemző, ugyanis a szláv nyelvekben is használják.
A szó eredetének ismerete nem csak érdekes, hanem segíthet abban is, hogy jobban megértsük a magyar nyelvet és annak történetét. Az „átnő” szó használata pedig továbbra is része marad a mindennapi nyelvhasználatunknak.
Jelentés különböző szótárakban
Az „átnő” szó jelentése változatos lehet a különböző szótárakban. Általánosságban elmondható, hogy a szó a „túljut” vagy „átjut” jelentésű. Azonban az értelmezését befolyásolhatja az adott szövegkörnyezet, illetve a szótár szerzője vagy a használt nyelvjárás is.
Például a Magyar Értelmező Kéziszótár szerint az „átnő” szó jelentése az, hogy „valakin, valamin, valamely korláton, akadályon átjut, túljut”. A Magyar Nyelv Értelmező Szótára ugyanilyen értelmezést ad, de hozzáteszi, hogy a szó használható átvitt értelemben is, például „megoldást talál, túljut valamin”.
Azonban a Magyar Szókincstár szótára már több értelmezést is megad az „átnő” szónak. E szerint a szó jelentheti azt is, hogy „valami által megszabadul valamitől”, illetve „valamilyen nehézségen, betegségen átjut, túljut”.
Összességében tehát elmondható, hogy az „átnő” szó jelentése változatos lehet a különböző szótárakban, és az értelmezését befolyásolhatja a szövegkörnyezet, a nyelvjárás, vagy akár a szótár szerzője is.
Asszociációk
- Átjáró.
- Szomszéd.
- Barátnő.
- Átmenet.
- Kaland.
- Szerelmi kapcsolat.
- Hasonlóság.
- Élmény.
- Társaság.
Szinonimák
- nőtárs.
- hölgy.
- női személy.
- asszony.
- leány.
- nő.
- lány.
- csaj.
- ribanc (vulgáris kifejezés, nem javasolt használni).
- kurva (vulgáris kifejezés, nem javasolt használni).
Példamondatok
- A szomszéd átnőnk nagyon segítőkész és barátságos.
- Az átnőm reggelente mindig kávét főz nekem.
- Az átnőnknek gyönyörű kertje van, tele virágokkal és zöldségekkel.
- Az átnőnk gyakran meghív minket vacsorára, és nagyon finom ételeket készít.
- Az átnőm mindig figyel rám, ha eltévedek az úton.
- Az átnőnk szereti a macskákat, és mindig etet nekik.
- Az átnőnknek van egy aranyos kutyája, aki mindig üdvözli az embereket.
- Az átnőnknek van egy nagy családja, akik gyakran látogatják meg őt.
- Az átnőnk szereti a zenét, és gyakran hallgatja a kedvenc dalait.
- Az átnőnk mindig mosolyog, és jó kedvet áraszt maga körül.